Rörigt jobb vid Pumphuset

En bit av Uppsalas historia har grävts fram vid Pumphuset i centrala Uppsala. Några meter ner i marken hittar arbetslaget från Uppsala vatten delar av rör som försörjde Uppsalaborna med vatten för över hundra år sedan.

Erik Jaresund, till vänster, och Jens Lejdeblad står några meter ner i den grop där det trasiga avloppsröret finns som de ska byta.

Erik Jaresund, till vänster, och Jens Lejdeblad står några meter ner i den grop där det trasiga avloppsröret finns som de ska byta.

Foto: Sven-Olof Ahlgren

Uppsala2018-10-02 09:20

Sand och lera är borta. I stället är rör och ledningar frilagda och man kan se hur en del sågats av för att sedan ersättas med nya av modernare material. PVC-rör tar plats där de gamla i järn finns nedgrävda från den tid då dricksvattnet transporterades vidare från S:t Eriks källa.

Pumphuset, som byggdes 1875, skickade vattnet vidare och kunde på så vis försörja Uppsalaborna med dricksvatten på flera ställen i stan. Men redan på 1600-talet togs vatten till Uppsala slott från samma källa. Då transporterades vatten i urgröpta stockar men de ersattes senare med gjutna järnrör. Så tidigt var det bara Uppsala slott som fick tillgång till vattnet därifrån, men senare byggdes nätet ut för att boende i olika delar av Uppsala skulle kunna hämta vatten vid olika vattenhämtningsställen.

Jens Lejdeblad, gruppchef för ledningsnätet på Uppsala vatten och arbetsledare för grävarbetet, berättar att man både vid Pumphuset och vid de grävarbeten som nu genomförs vid Klostergatan hittar riktigt gamla rör.

– När man byter ut vatten- och avloppsrör så tar man i normala fall inte bort de gamla. De får ligga kvar. Vi kan även hitta gamla gasrör i marken när vi gräver. De är från den tid då Uppsala hade gasnät och man kan fortfarande känna lukten av gas från dem, berättar han.

– Uppsala vatten har ritningar på de ledningar som är i bruk, men inte de som inte är i bruk, säger Jens Lejdeblad och visar de han håller i handen och själv har att utgå från. Dessa jämför han med de gamla ritningarna från den tid då Pumphuset byggdes då de ritades för hand och i färg.

Hålet i marken vid Pumphuset är flera meter djupt och en stege står lutad mot ena kanten av gropen. Med stegens hjälp klättrar Jens Lejdeblad och kollegan Erik Jaresund ner. Jens Lejdeblad pekar på de olika rören, och berättar var de leder.

Vatten- och avloppsrör delar numera utrymme i marken med både el- och fjärrvärmeledningar. Avloppsröret från Pumphuset, som de är här för att byta, ska anslutas till det stora avloppsrör i betong som går tvärs genom den djupa gropen.

– Vi ska borra upp ett hål i betongen på den stora avloppsledningen för att ansluta PVC-ledningen från Pumphuset, förklarar Jens Lejdeblad. Innan man gör anslutningen till en så stor avloppsledning är det viktigt att kontrollera nivåerna i ledningen. Det gör man för att inte riskera att dränka killarna som utför själva arbetet, förklarar han.

Pumphuset

1872 beslöt stadsfullmäktige i Uppsala att bygga ett vattenledningsnät samt eet vattenfordringsverk vid Islandsfallet. Pumphuset började byggas 1874 och stod klart 1875 och är ritat av Adrian Crispin Peterson. Vattnet till Pumphuset togs från S:t Eriks källa och från Sandkällan. 1876 förbrukade Uppsala cirka 365 kubikmeter vatten. 14 år senare hade förbrukningen sjudubblats till 2 520 kubikmeter vatten i genomsnitt under ett dygn och i dag förbrukar Uppsala stad cirka 42 000 kubikmeter per dygn. Pumphuset byggdes ut 1901 för att kunna få plats med den ångmaskin som installerades där. Vattenverket togs ur bruk på 1960-talet. Pumphuset används i dag som tekniskt museum.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om