Rörbomb låg i parkerad bil – fängelsedomen står fast

Fängelsedomen mot två män som hade en rörbomb i en bil i Björklinge står fast.

Rörbomben innehöll 45 gram svartkrut. Enligt en expert hade den kunnat orsaka dödsfall inom 100 meter.

Rörbomben innehöll 45 gram svartkrut. Enligt en expert hade den kunnat orsaka dödsfall inom 100 meter.

Foto: Polisen

Uppsala2022-04-08 19:34

Fyndet en höstdag 2020 ledde till en stor polisinsats där bland andra nationella bombskyddet kallades in. Laddningen kunde tas om hand utan att någon kom till skada.

Två män åtalades för bomben men nekade och uppgav bland annat att den bara skulle användas som en kraftig smällare vid en nyårsfest. En bombexpert berättade i tingsrätten att laddningen kunnat orsaka dödsoffer inom 100 meter om den exploderat. Männen dömdes till två års fängelse vardera.  

Båda överklagade men hovrätten fastställer nu fängelsedomen. Enligt rätten är det bara bevisat att en av dem hanterat metallröret sedan krutet hällts i, men eftersom den andre mannen tillverkat röret och satt dit stubinen döms han som medgärningsman. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!