Rekordmånga morgonpigga deltagare fanns på plats. Efter förra årets succé har antalet platser nämligen utökats från 200 till 250.
Bland torsdagens medverkande på scenen i konserthuset i Uppsala fanns Kajsa Lindner och Göran Hartmann från Företagarna i Uppsala. De berättade om flera kommande event: Tillväxtdagen den 28 april då årets företagare i Uppsala län utses samt Företagsgalan the Prize den 9 mars då årets företagare i Uppsala kommun utses.
En viktig fråga för Göran Hartmann är hur Sverige ska bli bättre på att lyfta fram nya innovationsföretag.
– Jag vurmar mycket för innovationsupphandling. Vi är ganska bra på innovationer i regionen och har ett innovationsindex på 300, men vi har bara en kommersialiseringsgrad med ett index på 63. Det är inte bra.
Han tror att man måste hitta bättre former för hur kommersialiseringen ska gå till.
– Många av våra uppfinningar är internationellt gångbara och då ser det konstigt ut om man ska lansera sig på den amerikanska marknaden och så har man inte sålt något hemmavid. Hur trovärdig blir man då?
– Där tror jag att regionförbundet måste ta större ansvar och jobba tvärfunktionellt med kommunerna och låta regionförbundet ha inköpare som bara bevakar vad som händer i universitetsvärlden, så att det blir lättare att komma ut på marknaden.
Medverkade gjorde även Charlotte Scott, marknadsstrateg på Destination Uppsala och bandygeneral för bandyfinalen, Sofie Skaränger, vd för jobbet.se samt UNT:s chefredaktör Lars Nilsson. Allt under ledning av programledaren Niclas Buskenström.