Rekordår för Fyrishov

2006 blev ett rekordår för Fyrishov. Aldrig tidigare har man haft så många besök på ett år, drygt en och en halv miljon. Nu går idrottsanläggningen för första gången med plus.

Fyrishov - underifrån.

Fyrishov - underifrån.

Foto: Rolf Hamilton

Uppsala2007-03-02 18:23
2006 blev det bästa året hittills för Fyrishov AB. Totalt hade anläggningen 1,5 miljoner besök förra året, nästan 300 000 fler än året innan.
Det är de "torrskodda" besöken som står för fjolårets uppgång. Ett stort antal matcher, tävlingar och uppvisningar anordnades som drog mycket folk. 15 olika SM avgjordes, däribland de två publikmässigt största inomhusmästerskapen, simning och gymnastik. Även möten , mässor och konferenser lockade ovanligt många besökare.
Tillströmningen av besökare överträffade redan högt ställda förväntningar, säger Fyrishovs vd Liisa Eriksson Hundertmark.
- Nästan varje evenemang har gått något bättre än vi räknat med.

Antalet badgäster har dock minskat något jämfört med 2005. Drygt 600 000 besök hade man i simbassänger och äventyrsbad.
- Minskningen förklaras helt av väderfaktorn. Vintervädret i fjol var fantastisk fint, vilket gjorde att många valde utomhusaktiviteter.

Är de höga besökssiffrorna en engångsföreteelse eller kommer ni att kunna uppvisa samma resultat i år?
- Vi kommer att försöka ligga kvar och växa utifrån den här nivån. I år kommer vi att förutom mästerskap även lägga fokus på turneringar och andra större evenemang.
De goda besökssiffrorna gör att Fyrishov AB förra året för första gången sedan 1991 inte var beroende av koncernbidrag från kommunen för att nå att balans i ekonomin. Tvärtom gick man med en vinst på 4,2 miljoner.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om