Polis anmäld 13 gånger

En polis i Uppsala har blivit anmäld 13 gånger. Det är betydligt mer än någon annan polis i Uppsala.Anmälningarna, som gäller bland annat övervåld och kränkningar, har inte i något fall lett till åtgärder.

Uppsala2004-10-15 00:00
— Vi har fullt förtroende för den här polisen, säger biträdande länspolismästare Ebba Sverne Arvill.
Sedan 1997 har en polis i Uppsala dragit på sig 13 anmälningar. Det är mer än dubbelt så många som den näst mest anmälde polisen.
Här är i korthet vad som påstås i några av de anmälningar där den utpekade polisen figurerar:
  • En polis tog tag i armen på en man som skulle gripas. Mannen ryckte år sig armen och belades då med handbojor. Han fick fem kraftiga batongslag på benen och lades på marken. En polis tog tag i hans hår och slog hans huvud i marken två gånger. Han bad dem att lätta på handbojorna men då drogs de åt hårdare.
  • En person greps misstänkt för snatteri. Den polis som visiterade honom blev arg när han inte hittade något stulet gods. Han uppmanade den gripne att ta en dusch och tvätta sina byxor som enligt polisen såg "för jävliga" ut.
    Mannen protesterade, polisen tog då tag i mannens nacke och knuffade in honom i en vägg så han fick ont i axeln.
    Mannen bad att få se polisens id-kort men blev tillsagd att inte vara uppkäftig.
  • En person blev gripen av poliser som bröt upp hans armar på ryggen. Anmälaren sa till poliserna att han hade en skadad axel och bad dem vara försiktiga men de fortsatte. I polisbilen bad han att handfängslet skulle lossas eftersom det gjorde ont. Då tryckte polismannen till handfängslet ännu hårdare.
  • En person skjutsade en kamrat på cykel. En polis uppmanade dem att stanna och uttalade sig nedsättande. Anmälaren svarade: "Din gris". Polisen tog tag i hans kinder och tryckte upp honom mot en vägg. Han blev tillsagd att svara på en fråga men kunde inte eftersom polisen höll så hårt i kinderna. Anmälaren fick panik och polisen släppte när någon sa åt honom att sluta.
  • Vid ett polisingripande gick en person fram för att titta. En polis slog till honom på benet med batong och sa åt honom att gå. Åskådaren vägrade, polisen höjde batongen för att slå igen men blev hindrad av utomstående.
  • En person som körde bil väjde för ett djur och körde över en refug. Föraren drogs ur bilen av polisen, kastades mot polisbilen och sitt eget fordon och lades ner på marken. Skadorna, bland annat i form av skrapmärken, dokumenterades på sjukhus.

    Skjutningar i tjänsten
    Två av de 13 anmälningarna gäller skjutningar i tjänsten och har alltså inte med bemötande att göra.
    Enligt biträdande länspolismästare Ebba Sverne Arvill har samtliga anmälningar lagts ner efter att ha granskats av åklagare.

    UNT: Innebär det att det inte går att komma åt en polis som anmälts många gånger och enligt uppgift uppträtt olämpligt?
    — Nej, men i de här anmälningarna har det inte funnits så mycket substans att det gått att gå vidare.

    Hur mycket mer ska till för att en polis ska ställas till ansvar?
    — Det är som i alla brottmål, ingen ska ställas till ansvar om det inte är bevisat att man är skyldig.

    Finns inte risk att allmänhetens förtroende för polisen skadas om ni inte går hårt fram mot en polis som anmälts så många gånger?
    — Det beror på vad vi tror ligger bakom anmälningarna. Den här polisen har arbetat länge i yttre tjänst och varit med om många ingripanden, det kan vara en förklaring till att det blivit så många anmälningar.

    Enligt dig har ni fullt förtroende för honom. Det måste väl innebära att ni inte tror att det ligger så mycket bakom anmälningarna?
    — Den som omhändertagits kan ha uppfattat det som hänt på ett visst sätt. Man kan alltid med facit i hand säga att det där kunde man ha gjort bättre.
    — Anmälningar har gällt bland annat att man över huvud taget blivit fasthållen, inte att man fått stryk. Många uppfattar ett ingripande som obehagligt utan att det behöver vara felaktigt utfört.
    — När det gäller vad polisen påstås ha sagt finns inget som tyder på att han uttryckt sig på det sättet, förutom vad som står i anmälningarna.

    Fotnot: Den utpekade polisen, som arbetar kvar i yttre tjänst, vill inte intervjuas av UNT.
    Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
    Läs mer om