Beslutet att ställa ut planen röstades igenom vid byggnadsnämndens möte på torsdagskvällen. S, KD och M röstade för, V och MP var visserligen positiva till att ställa ut planen men ville att ett hus i planen, ett mindre hus mot Fyrisvallsgatan inte skulle vara med. FP och C röstade emot.
– Centern ville avbryta projektet helt och Folkpartiet ville omarbeta förslaget och då utreda möjligheterna att bygga mer och högre bakom själva seminariet, berättar Liv Hahne(M), ordförande i byggnadsnämnden.
Alla i nämnden var dock överens om att samråd ska ske under april och maj om att bygga studentboende på Blåsenhusområdet. Nämnden beslutade också ge byggnadslov till Finska föreningen för att bygga ett vårdboende i Sävja.