Patienter på hospice utan tv i veckor – "Beklämmande"

Patienter och anhöriga på Akademiska sjukhusets hospice har efter ett plötsligt stopp varit utan tv i veckor. "Kan patienterna i livets slutskede få minsta stimulans så är det jätteviktigt", säger en anhörig.

"För patienterna handlar det om dagar och minuter som de är vid liv. Kan de få minsta stimulans under den tiden så är det jätteviktigt", säger anhöriga Ulla om att det inte finns tv på hospice.

"För patienterna handlar det om dagar och minuter som de är vid liv. Kan de få minsta stimulans under den tiden så är det jätteviktigt", säger anhöriga Ulla om att det inte finns tv på hospice.

Foto: Mikaela Hasanovic/UNT arkiv

Uppsala2021-10-22 19:03

På hospice vårdas patienter i livets slutskede med fokus på symtomlindring, bästa möjliga livskvalitet och stöd till närstående.

En av de anhöriga som nu tillbringar mycket tid där är Ulla, vars dotter vårdas där med en hjärntumör. För dem har tv:n varit en viktig gemensam sysselsättning. Men sedan ett par veckor saknas ett tv-abonnemang.

– Tidigare hade min dotter en annan patient att prata med. Men så gick den patienten bort och då blev det så tydligt för oss att det inte går att titta på tv, berättar Ulla.

För just dem har tv-tittandet varit mer än bara förströelse.

– Tv:n har varit jätteviktig för att upprätthålla min dotters medvetande och koncentration. Nu finns inget att göra kvällstid, patienterna blir liggande utan stimulans. Personalen kan ju inte underhålla. Det här gör att det går fortare för patienterna att gå bort, säger Ulla.

Även för henne som anhörig är tv:n viktig, förklarar hon.

– Häromdagen var jag där i sex timmar, säger hon.

Avdelningschef Lisa Sörell beklagar läget.

– Det är beklämmande. Det är många avvikelser skrivna kring det här, säger hon.

Personalen fick inte veta att abonnemanget sagts upp förrän dagen innan tv:n försvann.

Men hur svårt ska det vara att i dag få tv på plats?

– Ja du, tydligen svårt. Men det är en rörig fråga med många nivåer. Vi har nu en del teknisk utrustning att låna ut för att kunna strömma från sin dator eller telefon i väntan på ett abonnemang, säger Lisa Sörell.

Anhöriga Ulla har en tydlig uppmaning till de ansvariga. 

– Se till att fixa det här, och det snabbt! För patienterna handlar det om dagar och minuter som de är vid liv. Kan de få minsta stimulans under den tiden så är det jätteviktigt.

Tv-frågan på hospice har nu blivit en fråga för absoluta sjukhusledningen och biträdande sjukhuschefen Hans Olof Hellström.

– Jag är visst ansvarig för tv-frågor också, säger han. 

 Han har full förståelse för Ullas reaktion och beklagar att det blivit som det blivit.

– Det är tråkigt och en riktig soppa.

Förklaringen är att Uppsala kommun stått för abonnemanget sedan de tidigare funnits i lokalerna, men nu avslutat det. Det handlar också om hyreskontrakt i flera led som gjort att information försvunnit på vägen. 

 – Jag hoppas på en lösning nästa vecka som ger samma tv som på övriga sjukhuset, säger Hans Olov Hellström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!