Överviktig lättare rökfri med nässprej
För den rökare som försöker sluta kan valet av nikotinläkemedel förmodligen ha betydelse för chansen att lyckas. Feta och mycket nikotinberoende rökare håller sig oftare rökfria med hjälp av nässprej än med plåster, enligt en studie. Normalviktiga och inte fullt så nikotinberoende rökare hade däremot större chans att bli rökfria med plåstret än med nässprej.
Plåster eller sprej
Studien bygger på uppgifter om nära 300 rökare som utöver ett beteendeprogram också tog hjälp av antingen nikotinplåster eller nikotinsprej när de försökte sluta röka.
En minoritet av dem — ungefär lika stor i gruppen som använde nikotinplåster som i gruppen som vid behov sprejade nikotin i näsan — lyckades hålla sig rökfria ännu efter ett halvår.
Inte likvärdig hjälp
En närmare analys pekade dock på att de båda typerna av nikotinläkemedel inte gav likvärdig hjälp för alla grupper av rökare. Vissa hade mer nytta av det ena än av det andra hjälpmedlet i sina försök att sluta.
Feta och mycket nikotinberoende rökare klarade i högre utsträckning att hålla sig rökfria med hjälp av nässprej än med hjälp av plåster. Normalviktiga och inte fullt så nikotinberoende rökare hade däremot större chans att bli rökfria med nikotinplåstret än med nässprejen.
"Dessa fynd måste dock bekräftas i fler och större studier innan de kan tillämpas vid valet av behandling", skriver forskarna.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!