Övergrepp på barn utreds inte i tid
Anmälda övergrepp på barn kan ligga upp till nio månader utan att Uppsalapolisen påbörjar utredningen. Vissa fall avskrivs också direkt, utan att gå till åklagare, något som lagen kräver.
Under 2004 blev antalet outredda anmälningar om övergrepp eller misshandel av barn allt fler hos Uppsalapolisen. I en skrivelse till länspolismästare Göran Lindberg listar Paraplygruppen, ett länsövergripande nätverk av myndigheter som arbetar med utsatta barn och ungdomar, över 20 fall som polisen inte handlagt som den ska.
— Vid våra möten under 2004 har det kommit alltmer kritik mot polisens arbete. Det har gjorts anmälningar om fysisk misshandel eller övergrepp, men sedan har inget hänt i ärendet. Det blir då svårt för socialtjänsten att gå vidare, eller för barnpsykologer att gå in, eftersom man inte vill störa polisarbetet. Som det är nu bakbinds andra myndigheter och de drabbades situation förvärras, säger Susanne Söderberg som är ordförande för Paraplygruppen.
''Radikal förändring''
Paraplygruppen sammanställde sin lista efter en kontroll med kontaktpersoner runt om i länet. Vissa ärenden ligger ännu outredda, ett sedan i juli förra året. Andra har avskrivits utan att åklagaren konsulterats, något som lagen kräver om barnet är under 15 år.
— Vi ser en radikal förändring under förra året. Det är mycket olyckligt. Familjevåldsenheten har fungerat så bra tidigare.
Polisen brukar ha en representant vid Paraplygruppens möten. Men under större delen av 2004 så stod polisens stol tom.
— Hade polisen dykt upp så hade vi kunnat föra den här diskussionen på plats, men nu blev vi tvungna att skriva ett brev.
Att ärenden med utsatta barn blir liggande bekräftas av Liz Berglund, samordnare på polisens familjevåldsenhet.
— Vi har så hög arbetsbelastning och så få som är utbildade barnförhörsledare. Nu är vi tre, men jag hinner inte med när jag sitter som samordnare. Vi har tre till under utbildning.
Övertidsstopp
Familjevåldsenheten sorterar under våldsroteln. Utredningen av personer som frihetsberövats har högsta prioritet och när ordinarie utredare inte hinner med så spiller det över på familjevåldsroteln. Det betyder att exempelvis slagskämpar som grips på krogen går före utredningen av barnärenden.
— Vi delade upp alla våra ärenden från 2004 på två grupper och meningen var att de skulle få jobba ostört med dem. Det höll en vecka. Sedan var vi tvungna att hjälpa till att utreda frihetsberövade igen.
Ett annat hinder har varit övertidsstopp.
— Nu har vi fått tillstånd till lite övertid, för att få lite snurr. Vi kan boka in förhör på kvällstid.
Anmälningarna ökar
Samtidigt så ökar antalet anmälningar där barn far illa.
Någon enkel lösning på polisens problem verkar inte vara i sikte.
— Vi kan önska att vi hade fler barnförhörsledare, men de orkar inte hålla på hur länge som helst och vi har ingen kontinuerlig påfyllnad. Och vi kan inte heller skicka så många vi vill på utbildning, eftersom det kostar för mycket, säger Eva Glans, chef på våldsroteln.
UNT sökte under torsdagseftermiddagen förgäves länspolismästare Göran Lindberg för en kommentar.
Fakta
I sin skrivelse till länspolismästare Göran Lindberg listar Paraplygruppen fall där barn och ungdomar utsatts för sexuella övergrepp eller misshandel, men där polisen inte handlagt ärendena på ett korrekt sätt. Några exempel:
Anmälan gjordes i augusti 2004. Den utsatta flickan hördes aldrig av polis. Ärendet lades ner i januari 2005.
Anmälan gjord, men ärendet lades ner utan att offret, den utpekade gärningsmannen eller vittnen hördes av polis.
En kommun meddelar att fem anmälningar gjorts under sommaren och hösten 2004. Hittills inga åtgärder från polisen.
Anmälan gjordes hösten 2004, polisen har inte hört den utsatta pojken eller någon annan.
Anmälan i december 2004, men de två syskonen som utsatts är ännu inte hörda.
Anmälan i juni 2004. Förhör i familjehemmet i november 2004 och förhör med barnet i februari 2005. Sedan dess har inget hörts från polisen.
Anmälan i oktober 2004. Rättsläkaren konstaterade synliga bevis. När ärendet avslutades hos den rapporterande myndigheten i januari 2005 hade polisen ännu inte genomfört något förhör.
Anmälan i juli 2004. Förhör i februari 2005.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!