Önskemat som fritidsaktivitet
Den lilla matsalen i skolköket på Gränbyskolan är full av förväntningar och blivande matlagningselever. Sju lektioner framåt ska de funktionshindrade eleverna få lära sig laga sin önskemat.
Shaké Hacopian,Margareta Sillén,Erica Westerlund och Ida Uhrbom går på matlagningskurs.
Foto:
- De verkar riktigt duktiga på att följa recept. Att gå en studiecirkel skapar naturliga sociala relationer och man blir glad och trygg av att ha roligt, säger cirkelledaren Shaké Hacopian.
Christopher Lundgren tillhör förstagångseleverna. Han vill gärna lära sig att laga vegetarisk mat.
- Det känns bättre att äta vegetariskt, för miljön, förklarar han.
Ida Uhrbom och Erica Westerlund har får reda på om matlagningskursen i en programtidning från vuxenhabiliteringen. Ingen av dem har gått någon matlagningskurs sedan de hade hemkunskap i skolan. Nu ser de fram emot att få lära sig flera maträtter. Matlagningskursen är den enda fritidsaktivitet Ida Uhrbom har, medan Erica Westerlund har musik och drama också och är upptagen praktiskt taget varje eftermiddag.
Men både de och deras lärare tycker att kurserna ser så lika ut från år till år. Det finns ingen möjlighet att gå vidare till en fortsättningskurs.
- Just den här församlingen verkar jättetrevlig. Det är glatt och positivt och jag ser fram emot att lära mig laga bättre mat, säger Margareta Sillén, som också är förstagångselev.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!