Olov Holst (SfS) lämnar politiken

NYHETER. Från och med årsskiftet lägger Samling för Sigtunas Olov Holst ned politiken.– Huvudorsaken är resursbrist. Jag vill lägga tid på mitt företag, mig själv och min familj, säger Olov Holst (SfS).

Uppsala2014-02-18 17:03

Trots framgångarna i valet för Samling för Sigtuna har gruppledaren och den mest synliga Samling för Sigtunapolitikern valt att hoppa av. Den stora anledningen är att tiden inte räcker till.
– Det har inte varit ett enkelt beslut på något sätt. Men jag driver ett eget företag och alla som gör det vet vilka höga krav som ställs. Att kombinera det med den höga nivån på mitt politiska engagemang gör att det inte fungerar, säger Olov Holst.
– Visst skulle man kunna komma på möten oförberedd och sitta igenom dem, men det är inte riktigt jag.

Han vänder sig också emot det förslag till partistöd som kommunfullmäktige ska besluta om vid sammanträdet det 16 december. Trots att det betyder en ökning för alla så blir ökningen störst för kommunens två stora partier, Socialdemokraterna och Moderaterna, enligt Holst.
– Om små partier ska kunna uppfylla sin demokratiska plikt så måste de lägga lika mycket vikt vid att sätta sig in i dokument, ställa frågor till tjänstemän och förbereda sig som de stora partierna. Då är det orimligt att gapet ökar istället för minskar, säger han.
– Små partier riskerar att tyna bort.

SfS gick framåt i valet och du fick många personröster. Tror du folk kommer känna sig besvikna av ditt avhopp?
– Jag har full förståelse för att folk kan känna så. Samtidigt hoppas jag att alla förstår att jag jobbat hårt i åtta år. Jag gick in i valrörelsen med förhoppningen att vinna, då hade jag kunnat få en avlönad post. Då hade det sett annorlunda ut.

Förutom att han lämnar sin plats i kommunfullmäktige säger Olov Holst också att han kommer att sluta arbeta aktivt inom Samling för Sigtuna efter nyår. Vem som tar över är ännu inte klart. Måndag den 13 december träffas partiet för ett styrelsemöte och då räknar Olov Holst med att ersättare till hans platser är utsedda.

Avhoppet betyder inte att han utesluter en comeback.
– Det är inte aktuellt inom de två, tre närmaste åren. Men det är inte helt otänkbart att jag gör comeback till nästa val. Den dörren vill jag lämna öppen, säger han

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om