Ökad medvetenhet i påskfjäderhandeln

Avslöjandet om att dun och fjädrar har plockats från levande gäss har gjort butiker i Uppsala som säljer påskfjädrar mer medvetna.

Med några veckor kvar till påsk har dunvippor och färgglada påskfjädrar börjat dyka upp i Uppsalas skyltfönster. Här Ragnhild Vendin på  Tuna Blommor

Med några veckor kvar till påsk har dunvippor och färgglada påskfjädrar börjat dyka upp i Uppsalas skyltfönster. Här Ragnhild Vendin på Tuna Blommor

Foto: Annika af Klercker

Uppsala2009-03-22 10:00
Några väljer bort äkta fjädrar, andra säljer inga alls, men de flesta litar på leverantören. Med några veckor kvar till påsk har dunvippor och färgglada påskfjädrar börjat dyka upp i Uppsalas skyltfönster. I blomsterbutiker kan man vanligtvis hitta dem.

Men efter avslöjandet tidigare i år om att många dun och fjädrar ute i handeln har plockats från levande gäss är det flera butiker som har reagerat.
På Winges blommor i Uppsala har man valt att bara köpa in konstgjorda fjädrar i år.
- Jag tänker inte sälja något som är äkta, säger butiksinnehavaren Charlotte Lutzén.
Dunavslöjandet har satt sina spår i påskhandeln och många kunder frågar nu efter fjädrarnas ursprung. Det är något som Ragnhild Vendin, butiksinnehavare på Interflora Tuna blommor har märkt av.

- Vi har tagit reda på var fjädrarna kommer ifrån och kunderna frågar. Våra fjädrar kommer från kalkoner i USA som har blivit avlivade innan, i samband med Thanksgiving. Sen färgas de med miljövänlig färg. Jag har ett gott förtroende för grossisten och känner mig trygg med det, säger hon.
På Gullvivans blommor har man precis börjat sälja påskris och köpt in en omgång färdiga vippor.

- Jag har inte frågat var de kommer ifrån, men jag ska göra det. Jag tänker på det och jag vill inte stå för sådant, säger ägaren Veronica Westberg.
Lite senare ringer hon upp UNT, efter att ha pratat med leverantören.
- Jag ringde och kollade upp det direkt. De fjädrar vi säljer plockar man i samband med Thanksgiving i USA och sen färgas de i Danmark. Det var många som hade ringt och frågat, säger Veronica Westberg.

Åhléns är ett av de företag som inte kommer att sälja några fjädrar alls, tills man har fått fullständiga garantier från leverantören att dunet och fjädrarna inte kommer från levande fåglar. På Ica Kvantum i Gränby centrum i Uppsala säljer man påskfjädrar som man köper in från Ica centralt. Där har man fått en försäkran från leverantören om att de inte har plockats från levande fåglar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om