Tävlingen kallas NUM 2012 del 2. Caroline Ström, ordförande i arrangörsklubben Tierps IF, friidrottssektionen, förklarar vad del 2 betyder:
– Det innebär att vi delat på Nordupplandsmästerkapen. Del 1 hade Örbyhus i slutet av maj med de grenar som vi inte har på Vegavallen under onsdagen.
Friidrottskvällen omfattar höjd, spjut, kula och längd i klasserna PF 7-11 år, PF 12-13, PF 14-17 samt seniorklasser för män och kvinnor. Hopp- och kastgrenarna avgörs under tävlingskvällens första del och följs av löpning med den längsta distansen 800 meter som avslutning.
– Vi har haft den här tävlingen en gång om året, med deltävlingar i Örbyhus och Tierpti många herrans år för de norduppländska klubbarna som tävlar om mästerskapstiteln. De flesta tävlande kommer också från Tierp och Örbyhus, men även deltagare från andra klubbar får ställa upp.
Caroline Ström kan inte säga hur många som kommer till start.
– Det är anmälan på plats så det är svårt att svara på, men det kan bli ett 30-tal starter. Och flera av deltagarna, särskilt de yngre, är med i de flesta grenar. Det här är en tävling där man även kan prova på de grenar man kanske inte brukar vara med i.
Om regnväder inte vållar för stort bekymmer med blöta och tunga kolstybbsbanor ser Caroline Ström särskilt fram mot en av hoppgrenarna.
– Längd både bland juniorer och seniorer kommer att bli bra. Tierp har Max Andersson och Felicia Olsson, som båda har hoppat bra i år.