En stor del av nationernas självfinansiering är deras fest- och uthyrningsverksamhet. Nationernas hus och lokaler hyrs ofta förmånligt av programföreningar och studenter med anknytning till universitetet och SLU, som där anordnar gasquer, klubbar och större middagar. Det är helt klart en viktig inkomstkälla för att nationerna ska kunna lätta på sin tunga ekonomiska börda, men frågan många ställer sig är om just denna del fått ett för stort fokus och kastat skugga över andra viktiga sysslor.
Enligt Kerstin Sahlin, professor i företagsekonomi, inspektor för Östgöta nation och tidigare prorektor vid Uppsala universitet, har det blivit ett för stort fokus på uthyrning.
– Givetvis är det viktigt för att nationerna ska kunna täcka upp för de utgifter som deras byggnader kräver, men detta har nästan blivit den huvudsakliga sysslan och drar resurser från andra delar av verksamheten. Det skapar obalans, säger Kerstin Sahlin.
Och nationerna får inget ekonomiskt stöd av universitet?
– Nationsverksamheterna är självfinansierande och självständiga. Men de har ju ändå tydliga band till universitetet och är såklart en viktig del av studentmiljön.
Hur ser du på engagemanget bland studenter?
– Både nationer och kårer tycks ha allt svårare att få studenter att ställa upp och fylla de poster som krävs för en aktiv verksamhet. Det är synd eftersom det är en så central del av studietiden – både under och efter. De som engagerar sig utvecklar ofta värdefulla kunskaper och erfarenheter inför framtiden.
Hur kan universitetet bidra till ett aktivt nationsliv?
– Genom att upplysa sina studenter om vilka färdigheter de får av att engagera sig i alla delar av verksamheten. Det är även viktigt att berätta om allt arbete som ligger bakom så att ingen tar för givet att nationerna alltid kommer att finnas där. Och så bör man utreda möjligheten att universitetet ger full kostnadsteckning för användningen de har av nationerna för till exempel samvaro, mottagning av internationella studenter, studieplatser, bibliotek och marknadsföring av universitetet.
Hur ser du på framtiden?
– Eftersom jag upplever en god vilja från alla håll, har jag ändå goda förhoppningar att detta går att lösa och att vi kommer att kunna bevara nationernas status. Just nu är aktiva och kontinuerliga diskussioner och dialoger mellan de berörda parterna det absolut viktigaste steget, säger Kerstin Sahlin.