Mycket vatten vid valborgsfestandet

Tusentals vattenflaskor levererades till Uppsalas alla nationer under tisdagsförmiddagen. Under valborg ska studenterna ha möjlighet att dricka mycket vatten för klara av att delta i alla festligheterna.

Varannan vatten. Restaurangchef på Snerikes Raganar Öfverholm och Erik Ringheim, tredje kurator.

Varannan vatten. Restaurangchef på Snerikes Raganar Öfverholm och Erik Ringheim, tredje kurator.

Foto: Nina Leijonhufvud

Uppsala2010-04-27 13:21

- Varmt väder och stort intag av alkohol gör att vi måste dricka mer vatten, säger Jesper Rogner som är ekonomiansvarige på S-Nerikes nation.Under tisdagen lastades 5 000 vattenflaskor av intill S-Nerikes Nation i Uppsala. Det är endast en fjärdedel av alla som kommer att levereras till nationerna i staden. Syftet är att se till att människor under valborgsfirandet ska dricka mycket mer vatten för att dels uppföra sig bättre, dels må bättre.

- Antalet flaskor har fördubblats sedan förra året på grund av att efterfrågan var så stor.
Vattenflaskorna kommer att delas ut på många ställen, berättar Jesper Rogner.- De finns på alla nationer och i köerna, säger han. Kampanjen kallas för "Varannan vatten" och började förra året på uppdrag av kurators konventet i Uppsala. Utdelningen av vattenflaskorna börjar redan på kvalborg då de vet med säkerhet att många studenter kommer att tillbringa eftermiddagen och kvällen på de olika nationerna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om