Enligt åtalet påstod 25-åringen att både han själv och familjen riskerade att skadas eller dödas av kriminella om inte en påstådd skuld betalades. Utpressningen ska ha pågått under ett par månaders tid, då pengarna betalades in i omgångar, innan polisen kopplades in. Påståendet om att mannen och familjen hotades av kriminella tros ha varit påhittat.
25-åringen är sedan tidigare åtalad för att på liknande sätt ha kommit över 400 000 kronor genom hot mot personer på andra håll i landet.
Mannen misstänks också ha förmått flera personer att betala totalt 20 000 kronor för en skuld han haft till en restaurang i Uppsala. Han åtalas nu för utpressning, bedrägeri, övergrepp i rättssak och olaga hot men nekar till brott.