Miljonvite hotar kommunen på grund av för små toaletter

Uppsala kommun hotas med vite på 1,5 miljoner kronor om man inte åtgärdar brister i lokalerna vid Örnen servicehus i centrala Uppsala. Nu finns farhågor om att bristen på särskilda boenden kan blir ännu större.

Uppsala2007-12-21 00:01
Örnens servicehus på Kungsängsgatan i Uppsala har för trånga toalettutrymmen för de särskilda boenden som finns där i dag. Det anser Arbetsmiljöverket som beskrev bristerna redan i februari 2007 i ett inspektionsmeddelande. Kommunledningskontoret fick besked om kraven på större utrymmen så att personalen ska kunna arbeta med bland annat dementa personer.
Men vid Arbetsmiljöverkets uppföljning i september visade det sig att bristerna finns kvar.
Nu kräver Arbetsmiljöverket att bristerna åtgärdas före 1 september 2009. Annars tvingas Uppsala kommun betala ett vite på 1,5 miljoner kronor.

Äldrenämndens ordförande, Gustaf von Essen (kd), säger att beskedet inte kommer som någon överraskning.
- Det här är inget dramatiskt. Vi har varit medvetna om att Örnen ska gradvis avvecklas. Det har varit klart sedan förra mandatperioden. Men det lades på is eftersom vi hade ont om platser.
Staffan Yngve (s) som också sitter i äldrenämnden är oroad över Arbetsmiljöverkets besked. Han menar att beskedet i praktiken betyder att Uppsala i framtiden kommer att ha färre särskilda boenden än vad man planerat för.
- Det oroar mig starkt. Ett antal dyrbara platser som demensboenden försvinner. De nya bostäderna som vi bygger var ju inte avsedda för att användas som evakueringsbostäder.

Gustaf von Essen anser att Staffan Yngves beskrivning är felaktig:
- I våra kalkyler behöver vi ungefär 300 till särskilda boendeplatser för att få en balans. Våra planer är att bygga 500 lägenheter.
Den extra marginalen behövs för att successivt kunna lägga ner gamla boenden, anser han. Vidare anser han inte att beskedet om Örnen skulle ha försämrat läget.
Örnen servicehus har ett 50-tal lägenheter, somliga med två personer i hushållet, berättar Gustaf von Essen.
De som behöver särskilda boenden, däribland dementa, kommer att gradvis flyttas över från Örnen till planerade boenden i Stenhagen och Västergården, Svartbäcken. Örnens servicehus kommer i stället att övergå till att bli seniorboende, eller trygghetsboende som den borgerliga majoriten kallar dem.

Kommunen har informerat Arbetsmiljöverket om planerna, men Arbetsmiljöverket konstaterar ändå att verksamheten i dag inrymmer ett antal personer som bland annat är i behov av hjälp på toaletten.
- Arbetsmiljöverket dömer ut dessa boenden för just dementa. Det går inte att arbeta med dessa personer där. Däremot kan vi använda dem för äldre som inte är så dåliga, säger Gustaf von Essen.
BAKGRUND:
Den borgerliga majoriteten i Uppsala kommun har lovat 500 nya platser inom särskilda boenden före nästa val år 2010. Bland annat väntas ett äldreboende i Stenhagen stå klart i februari med 80 platser. I december återöppnar 30 platser på Svartbäcksgården. Ytterligare 240 boendeplatser i Sävja ska vara inflyttningsklara till 2009.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!