Maten blir allt dyrare
Sedan förra året har priserna ökat med mer än en hundralapp per matkasse i UNT:s matprisjämförelse. Även prisskillnaderna mellan lågprisvaror och märkesvaror ökar. Den Uppsalafamilj som väljer lågprisvaror kan spara 23 100 kronor på ett år. Det är dubbelt så mycket som för ett år sedan.
Judith Maldonado och Raul Bahamondez tycker att priserna på maten är avgörande för vilken affär de väljer.
Foto: Robert Henriksson
Willys fortsätter att vara billigast på märkesvaror, men UNT:s matkasse har blivit 125 kronor dyrare här än när vi kollade priserna för samma 60 varor förra året. Dock kommer de på andra plats när det gäller lågprisvaror.
- Det är naturligtvis kul att vi fortsätter att vara billigast när det gäller märkesvaror. Vi gör själva prisundersökningar flera gånger per år med tusentals varor och när det är så många tror jag vi ska komma bättre till även när det gäller lågprisvarorna, säger Marie Olsson som är butikschef på Willys på Kungsgatan
Priskonkurrensen när det gäller lågprisvaror är kanske inte riktigt lika knivskarp längre. Ica Kvantum är fortfarande billigast på dessa, men både Willys och Ica Maxi har klättrat förbi 2007 års lågprisvinnare Lidl, som nu alltså är på fjärde plats i lågprisligan.
Hemköp är ny i vår undersökning. Det är väl den enda av affärerna i vår undersökning som man inte kan parkera bilen alldeles intill. Hemköps priser är näst dyrast, både när det gäller märkesvaror och lågprisvaror. Allra dyrast är - precis som förra året - Coop på Ringgatan.
- Nej, kommer ni till oss i år igen, det känns orättvist att bli jämförd med de stora kedjorna, säger butikschefen Roger Dahlberg i Coop Konsum på Ringgatan när jag kliver in med min lista på varor som ska kollas.
Han berättar att när PRO gjorde sin senaste undersökning med många fler butiker i Uppsala hamnade hans butik någon stans i mitten.
- Vi är varken en stormarknad eller en lågprisbutik. Men vi satsar en hel del på ekologisk mat och har ett helt nytt köttsortiment till exempel, säger Roger Dahlberg.
Enligt PRO:s senaste matprisundersökning, som publicerades i juni i år, har matpriserna i hela Uppsala län sjunkit med 5,3 procent jämfört med förra året, vilket är mer än riksgenomsnittet som ligger på minus 3,6 procent. En förklaring till att resultaten skiljer är att UNT:s undersökning och PRO:s inte innehåller samma varor. Ej heller samma mängd av varje vara. PRO har också tittat på ett större antal butiker, 50 stycken, spridda i hela länet.
När det gäller prismärkningen i affärerna har det faktiskt blivit lättare att jämföra priser. Alla matbutikerna i vår undersökning har pris per kilo eller liter bredvid det faktiska priset för förpackningsstorleken i fråga. Bara på Lidl på Liljefors torg blir det krångligt. Där har de angett jämförpriset för tyskproducerad grädde i kilo i stället för i liter. Men en snabb koll med statistikexperten Lennart Holmström på branschorganisationen Svensk mjölk ger vid handen att det går på ungefär ett ut.
- 1 kilo vispgrädde motsvarar 0,992 liter, så i stort sett blir det detsamma, säger han.
I samma butik har de också glömt att prismärka vanlig mjölk från Arla. Då jag frågar en anställd uppmanas jag att själv kolla priset på mjölklitrarna på en prisfrågeterminal.
Lidl har för övrigt inte tillräckligt många märkesvaror för att vara jämförbar i den grenen. Men vi har valt att redovisa priserna för de märkesvaror som faktiskt finns där. Och givetvis är Lidl med när det gäller lågprisvaror.
Några andra krångligheter för en ambitiös prisjämförare är att märkesvaror och lågprisvaror inte står precis bredvid varandra och att hårdlanserade extrapriser inte alltid är de billigaste priserna för samma typ av vara. Prisjakt på mat kan ibland upplevas som den pågår i en djungel.
FAKTA
UNT har valt ut 60 matvaror bland de som Konsumentverket anser att en tvåbarnsfamilj förbrukar under en månad. Det är samma varor som i undersökningen UNT gjorde i november 2007 och 2008.
Vi har kontrollerat lägsta pris för varor oavsett kvalitet och ursprung, lågprismat. Vi har också undersökt priset för motsvarande 60 varor av ett visst märke, med bestämt ursprung och klass 1 på frukt och grönt, samt mjölkprodukter från Upplandsproducenterna Sju gårdar.
Har inte någon lågprisartikel funnits i affären har den ersatts med billigaste märkesvara i pristabellen. Men märkesvaror har inte ersatts av lågprisvaror.
Matprisundersökningen gjordes under vecka 48, 23 - 27 november. Priserna är de kilo eller literpris som angivits i affärerna dessa dagar. Hänsyn har inte tagits till rabattkuponger eller medlemsrabatter, däremot till extrapriser.
UNT har valt ut 60 matvaror bland de som Konsumentverket anser att en tvåbarnsfamilj förbrukar under en månad. Det är samma varor som i undersökningen UNT gjorde i november 2007 och 2008.
Vi har kontrollerat lägsta pris för varor oavsett kvalitet och ursprung, lågprismat. Vi har också undersökt priset för motsvarande 60 varor av ett visst märke, med bestämt ursprung och klass 1 på frukt och grönt, samt mjölkprodukter från Upplandsproducenterna Sju gårdar.
Har inte någon lågprisartikel funnits i affären har den ersatts med billigaste märkesvara i pristabellen. Men märkesvaror har inte ersatts av lågprisvaror.
Matprisundersökningen gjordes under vecka 48, 23 - 27 november. Priserna är de kilo eller literpris som angivits i affärerna dessa dagar. Hänsyn har inte tagits till rabattkuponger eller medlemsrabatter, däremot till extrapriser.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!