Man sköts i Gränby 2020 – nu begärs tre häktade

Tre män begärs häktade för inblandning i mordförsök vid en skottlossning i Gränby för över två år sedan.

Polisen hittade skotthål efter skjutningen i Gränby i slutet av juli 2020.

Polisen hittade skotthål efter skjutningen i Gränby i slutet av juli 2020.

Foto: Utryckning Uppsala/UNT arkiv

Uppsala2022-10-06 20:30

Vid skjutningen utomhus den 31 juli 2020 deltog flera gärningsmän. En ung man träffades men överlevde. På torsdagen begärdes tre män häktade för inblandning i gärningen. Alla tre greps i onsdags. Åklagaren lämnar för närvarande inga närmare uppgifter om vilken bevisning som finns mot trion:

– En utredningsgrupp har arbetat under en tid och nu är man framme vid den punkt när det är lämpligt med frihetsberövanden, säger kammaråklagare Thomas Forsberg.

Bland misstankarna finns också mordplaner mot en annan man i Uppsala en tid efter skjutningen. Brottsrubriceringarna är bland annat mordförsök och grovt vapenbrott. Även en kvinna var på torsdagen anhållen i ärendet, men inte begärd häktad. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!