Mainfestationer på förintelsens minnesdag

Liberala Invandrarföreningen och Liberala ungdomsförbundet uppmärksammade på fredagen Förintelsens minnesdag på Forumtorget i Uppsala.

Karl Axelsson och Mohammad Hassan informerade om antisemitism och hatbrott på Förintelsens minnesdag.

Karl Axelsson och Mohammad Hassan informerade om antisemitism och hatbrott på Förintelsens minnesdag.

Foto: Björn Ullhagen

Uppsala2006-01-27 19:22
— Det är viktigt i en tid när antisemitismen och hatbrotten ökar. Vi vill fokusera på vad hat och likgiltighet har lett till, säger Mohammad Hassan från Liberala Invandrarföreningen.
Förintelsens minnesdag instiftades av FN för bara några månader sedan och är relativt okänd bland allmänheten.
— Folk stannar till och då informerar vi om att dagen existerar. Många har aldrig hört talas om den, säger Mohammad Hassan.
Riksdagsledamoten Cecilia Wikström talade om förintelsens offer och om vikten att aldrig glömma det som hände i de tyska förintelselägren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!