Totalt 46 personer och ett företag har blivit lurade av den 23-åriga kvinnan. Bedrägerierna mot personerna skedde via olika Internetsidor, där kvinnan bjöd ut hästutrustning som sadlar och hästtäcken som hon sedan aldrig levererade.
Summorna som sattes in på kvinnans konto varierade från några hundra kronor till flera tusen. Totalt lurade hon till sig cirka 100 000 kronor från de olika personerna. Från företaget som hon lurade beställde hon hästtäcken för cirka 10 000 kronor som hon sedan aldrig betalade.
De drabbade finns runt om i hela landet. I Sigtuna kommun drabbades en person, en 16-årig kvinna som skulle köpa hästtäcken.
Bedragaren, som dömts till skyddstillsyn i Attunda tingsrätt, ska också betala skadestånd till de drabbade. Skadestånden blir lika stora som de summor de lurats på. I skyddstillsynen ingår också att kvinnan deltar i behandling mot sitt missbruk.