Man klämdes fast: "Måste gå till botten med det här"

I cirka 20 minuter låg mannen nästan medvetslös på golvet innan ambulansen tog honom till sjukhus. Efter arbetsplatsolyckan i Uppsala på tisdagen får kollegorna nu professionellt stöd. "Alla var rejält tagna", säger företagets vd.

Mannen som skadades på sin arbetsplats i Uppsala på tisdagen vårdas på Akademiska sjukhuset. Företagets vd berättar att man varit i kontakt med mannen efter olyckan. "Det var skönt att få kontakt, alla blev lättade", säger han.

Mannen som skadades på sin arbetsplats i Uppsala på tisdagen vårdas på Akademiska sjukhuset. Företagets vd berättar att man varit i kontakt med mannen efter olyckan. "Det var skönt att få kontakt, alla blev lättade", säger han.

Foto: Vilhelm Stokstad / TT

Uppsala2024-01-03 18:33

På tisdagen skadades en man i 35-årsåldern på arbetsplatsen där han arbetade som operatör, och vårdas sedan dess på Akademiska sjukhuset. Företagets vd berättar att man var i kontakt med den skadade mannen under kvällen på tisdagen, vilket gjorde alla kollegor väldigt lättade.

– Igår när det hade hänt var alla rejält tagna tills vi fick kontakt. Den första tanken går förstås till medarbetaren och anhöriga, sedan har vi fokuserat på våra medarbetare och de har fått chans att prata med sina kollegor och även fått professionellt samtalsstöd både igår och idag, berättar vd:n.

Företagets vd säger att han inte vill uttala sig närmare om hur mannen mår, men säger att tillståndet inte längre är akut.

I anmälan till Arbetsmiljöverket framgår det att mannen på tisdagsmorgonen gått in i ett maskinområde och fastnat mellan ett bord och en pelare. Maskinen var satt i manuellt läge och bordet ska då inte kunna snurra, men av någon anledning började det snurra ändå och mannen klämdes runt bröstkorgen och midjan.

En kollega tryckte på nödstopp och fick loss mannen från där han klämts fast. Han ramlade då ner på golvet och låg "halvt medvetslös" i cirka 20 minuter, enligt anmälan. Ambulans kom sedan till platsen och tog med honom till sjukhuset. 

Hur maskinen kunde snurra trots det manuella läget är en av de sakerna som nu ska utredas. Arbetsmiljöverket och polisen undersöker vad som skett, och under tisdagen har teknisk undersökning inletts på platsen. Företaget har även inlett en egen intern utredning.

Maskinen började snurra när den inte egentligen ska kunna göra det. Vad tänker du om det?

– Ja, det är därför vi verkligen måste gå till botten med det här. Varje olycka är lika hemsk, och ingen ska behöva göra sig illa på arbetet. Säkerheten är nummer ett, säger företagets vd.

Hur länge kommer det dröja innan arbetet återgår till det normala?

– Det är dels upp till Arbetsmiljöverket. Vi kommer lyssna på dem och även göra en egen bedömning. Vi vill känna oss hundra procent säkra och även veta vad vi kan göra ytterligare för att undvika att något sådant här ska hända igen med den aktuella maskinen. Det är "better safe than sorry" som gäller, säger vd:n.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!