– När vi började fanns ingenting här, säger Fredric Enlund, ägaren av heminredningsbutiken Fullerö Handel.
Det var runt 30 år sedan som butiken först startades i ett litet garage i Fullerö, och det skulle dröja ytterligare tio-femton år tills trafikflödet på nya E4:an släpptes på. Men i samband med det såg han möjligheterna att utveckla området på västra sidan av E4:an. Butiken har byggts ut gång på gång och blivit större och större under åren. Och i området är det en hel del som har hänt.
Krögaren Peter Nilsson har drivit vägkrogen intill E4:an i sju år nu. Till en början fanns inte ens bensinmacken som nu ligger granne med restaurangen. Men nu har bland annat en padelhall och en laddningsstation för elbilar etablerat sig tätt intill. Samarbetet mellan verksamheterna i området är viktigt, menar han.
– Vi försöker göra allt för att få folk att komma in i Uppsala och stanna här, säger Peter Nilsson.
Hans vägkrog Kocken och Kallskänkan intill E4:an har en varierad skara besökare. Barnfamiljer och turister, stammisar, elbilsägare som vill ladda bilen. Och två gånger har han haft kronprinsessan Victoria och Daniel vid sina restaurangbord, berättar han.
– Målgruppen är väldigt bred, det är det som är så spännande.
Fredric Enlund berättar att de även har ett samarbete med Uppsala kommun för att kunna ge turister information om vad som finns i närheten, genom en så kallad ”Infopoint”.
– Vi tänker oss att vi kan få in trafiken som strömmar förbi. Man kan göra ett stopp och få en liten snabb guidning om vad man har runt hörnet.
Fullerö är en intressant knut för turister att välja en liten avstickare, menar han.
– I stället för att bara fara förbi Uppsala, varför inte göra en avstickare till Vallonbruken eller Gamla Uppsala, säger Fredric Enlund.
En av utmaningarna för att få folk att hitta dit är skyltningen. Men trots att Fullerö må ligga lite avsides ser Fredric Enlund snarare läget som en förmån, i och med närheten till en så pass stor och trafikerad väg. Och byggnationen fortsätter – han anser att man kommit ungefär halvvägs.
– Vi ser fortfarande ett ökat intresse för området.
Framför allt är verksamheterna inriktade på fordon. Men nästa grej som är på gång är att även kontorsarbete ska föras in i ekvationen med restaurangbesök, padel och elbilsladdning.
– Vi har märkt att en del behöver göra kontorsarbete samtidigt som de laddar. Man ska ha möjlighet att hyra kontorsrum med lite coworkingstuk, säger Peter Nilsson.