Kontroversiella talare på Livets Ords Europakonferens

En poet som kallar sig ex-lesbisk och har skrivit en bok som vägleder homosexuella till Gud är huvudtalare på Livets Ords Europakonferens som börjar på tisdagen.

Livets Ords Europakonferens har blivit en årlig tradition.

Livets Ords Europakonferens har blivit en årlig tradition.

Foto: Staffan Claesson

Uppsala2019-07-23 09:30

Amerikanska spoken word-artisten Jackie Hill Perry är ett av huvudnumren på församlingen Livets Ords Europakonferens. Hon har författat boken "Gay Girl, Good God" som handlar om hur hon som tidigare lesbisk blev kristen.

I en reklamfilm för sin bok säger Jackie Hill Perry:

"Gud kallar dem (som är attraherade av samma kön) till Honom och genom att han gör det, även om affektionerna fortfarande finns, så ger Han dig kraft att fly dem, varje gång, för Han är så stark."

Den kontroversiella artisten kommer tala på ett event för ungdomar på fredagskvällen och under ett förmiddagsmöte på lördagen.

– Vi ser positivt på alla talare eftersom vi har bjudit in dem. Var och en har något unikt att bidra med, säger Staffan Moberg, pastor på Livets Ord om årets program.

Om Jackie Hill Perry säger han:

– Vi är också nyfikna på henne. Hennes predikan utgår från hennes egen livsvandring.

Livets Ord har tidigare kritiserats för att ha en gammal syn på homosexualitet. I samband med Europakonferensen 2004 blev dåvarande pastorn Ulf Ekman polisanmäld för att ha uttryckt sig kränkande mot homosexuella. Polisanmälan ledde inte till åtal.

Hur är församlingens syn på homosexuella i dag?

– Vi har rum för alla i församlingen. Ingen stängs ute, men vi har en åsikt om det. Dels en åsikt om vad som är bra och mindre bra, och dels en åsikt att alla människor är lika mycket värda och vi bemöter alla på liknande sätt. Det spelar ingen roll vem du är, säger Staffan Moberg.

Under årets Europakonferens välkomnar församlingen ytterligare en omtvistad talare. Mikael Alfvén, grundaren av insamlingsorganisationen Love and Hope (tidigare LoveNepal) var i blåsväder 2017 när kvällstidningarna Aftonbladet och Expressen avslöjade att LoveNepal publicerat bilder på barn som organisationen hävdat varit utsatta för prostitution, vilket inte stämde.

Europakonferensen är ett årligt evenemang för Livets Ord som lockar omkring 7 000 besökare från flera kontinenter. På söndag avslutas årets konferens.

UNT sökte på måndagen Livets Ords nuvarande förstepastor Joakim Lundqvist och pressansvarig Jan Blom för en kommentar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!