Knivsta åter i topp med kostnadseffektiv skola
Precis som förra året hamnar Knivsta kommun högst upp på mest-betyg-för-pengarna-listan i Uppsala län.Kommunen har lägst kostnad per betygspoäng i grundskolan länet, enligt en undersökning av tidningen Dagens Samhälle.
Erfaren personal, stor andel högutbildade som leder till fler studiemotiverade barn och att man "tänker efter innan pengar läggs ut". Det är Göran Nilssons förklaringar till att Knivsta har lägst kostnad per betygspoäng i Uppsala län.
"Återhållsamma"
- Vi är återhållsamma, och det har vi fått kritik för. Men det bidrar till att vi är effektiva, säger Göran Nilsson som understryker att det inte går att peka ut en orsak till resultatet.
Bengt Casterud, områdesrektor, anser att resultatet är intressant därför att det mäter skolresultat i förhållande till tilldelade resurser.
- För oss är det skönt, vi står oss mycket väl. Det har jag berättat för personalen på skolan, säger Bengt Casterud.
Men ni måste väl även dra nytta av att de socioekonomiska förhållandena i Knivsta?
- Definitivt är det så, och det visar även Skolverkets statistik.
Hög kostnad i Heby
I Heby hittar vi den högsta kostnaden per betygspoäng i UNT:s spridningsområde:
- Den här frågan har varit uppe förut, säger Caroline Gille, länspartiet, som är andre vice ordförande i kultur- och utbildningsberedningen.
Att Heby kommun har många små skolor och att lärartätheten är relativt hög är två förklaringar som Caroline Gille tar upp när hon beskriver läget i Heby.
- Det borde vara bättre betyg, säger hon.
Vad ska ni göra åt situationen?
- Jag har inget svar på rak arm. Vi kommer att diskutera frågan i beredningen, säger hon.
Kostnad per betygspoäng (KPB) i UNT:s spridningsområde:
Kommun Kronor
Knivsta 237,19
Norrtälje 252,86
Tierp 264,97
Enköping 266,06
Uppsala 267,06
Östhammar 273,02
Sigtuna 284,31
Älvkarleby 313,33
Håbo 320,96
Heby 331,58
Lägst kostnad per betygspoäng i Sverige 2005-2006 har Partille kommun med 213,16 kronor och högst kostnad har Vilhelmina, 394,28 kronor
Källa: Dagens Samhälle
Så räknas kostnaden ut:
Kostnaden per betygspoäng (MVG, VG, och G ger olika poäng) räknas ut genom att kostanden per grundskoleelev (exklusive lokalkostnader) delas med niornas genomsnittsbetyg (meritvärdet). Antal skolor, geografin, lärartäthet, arbetssätt, lönenivåer och elevernas socioekonomiska bakgrund är exempel faktorer som påverkar resultatet.
@3a Text:
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!