"Klubb Orchidea dyker upp som gubben i lådan"
NÖJESREFERATET. I nöjesveckan som gick uppenbarades risken för att Uppsala förlorar ett bra konsertställe. Samtidigt gick stan plus på nattklubbsfronten.
Nöjesveckan som gick innebar också finbesök i Stockholm, av både Coldplay och countryveteranen Emmylou Harris. På livefronten i Uppsala kom det i stället dåliga nyheter, att Bistro Hijazz - som ju öppnar sin scen för musik från alla möjliga och omöjliga hörn av världen och därmed utgör en stor och viktig del av stans konsertliv - kämpar för sin överlevnad.
Och helgen som kommer, då? Ja, undertecknad lockas inte direkt av Smalare än Thord på Blue Moon Bar utan drar till landet i stället, betydligt mer bedrövad över att missa salsakvällen på Katalin med La Liga Habanera på scen. Filmfolket har sin iranska filmfestival att glädjas åt, gubbrockfolket sin Ulf Lundell-konsert - och i veckan som kommer kan klubbfolket glädja sig åt att klubb Orchidea dyker upp som gubben i lådan på Konsertbaren. En bred nöjesprognos, alltså.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!