Klädsel i sommarnatten
Vad är inne i utelivet? Studenter är ett modemedvetet folkslag och UNT tog en sväng på nationsklubben Bryggan för att pejla in vad som gäller i klädväg en sommarkväll på krogen.
— Ja, de är snabba på att plocka upp trender. Det beror mest på att de oftast är unga och det är i yngre kretsar som modet är snabbare och rörligare, säger Lotta Ahlvar som är vd på Svenska Moderådet.
Hon tror också att modet är mer synligt hos studenter eftersom det är en grupp som har möjlighet att ta ut svängarna mer och uttrycka en friare klädstil.
— Jämför man med deras jämnåriga som jobbar så har arbetsplatser ofta någon form av dresscode som präglar ens klädval. Jobbar du i butik har du inte shorts och på vissa kontor kanske du inte har jeans.
Men studenter är långt i från någon likriktad massa vad gäller mode och de olika studentstilarna varierar. De väl inrotade fördomarna om snobbigt svidade juridikstudenter och avspänt flummiga naturvetare har kanske sin grund i verkligheten.
— Jag tror det kan vara skillnad beroende på vad man studerar. Det finns munderingar som hör till olika yrken och det kan nog synas redan under studietiden. Jurister är exempelvis ofta mer uppklädda i dräkt eller liknande i jobbet och det kan märkas på de som studerar till det, säger Lotta Ahlvar.
Studenten Jenny Jonsson som äter middag med några kompisar på Bryggan den här kvällen håller med om att studenter är en modemedveten grupp.
— Eller rättare sagt så här: det finns vissa som är extremt medvetna och vissa som är extremt omedvetna. Det kanske hänger lite ihop med vad man studerar också. Sådant är viktigare i vissa kretsar, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!