Katt satt fast i träd - räddningstjänst tillkallades

Under söndagen larmades räddningstjänst till en tamdjursolycka i Flogsta. En katt hade trasslat in sig med kopplet i toppen av ett träd.

Uppsala2018-04-08 18:25

– Den hade trasslat in sig i några grenar. Normalt åker vi inte ut på larm där katter sitter fast i träd. Men nu satt den fast och kunde verkligen inte ta sig ner själv, därför valde vi att åka ut, säger Per Johansson, ledningsoperatör på Storstockholms räddningscentral.

Hur vanligt är det att ni åker på den här typen av larm?

– Vi får in larm om katter i träd ganska ofta, men generellt åker vi inte ut. Många tror att vi inte åker ut för att vi inte vill, men det finns flera anledningar till att vi inte åker. Vi går ner i beredskap när vi skickar ut bilar och många gånger hoppar katterna när vi kommer. Det blir då en stor risk att de gör sig väldigt illa. Och sen kommer katter i träd i de flesta fall ner av sig själva, så länge de inte sitter helt fast.

Vid 18-tiden uppger Storstockholms räddningscentral att man lyckats rädda katten. Den ska vara välbehållen och åter hos sin ägare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om