Läsåret 2015/2016 fanns det 25 elever på Kajan friskola som skulle ha erbjudits hälsobesök, varav bara 14 stycken blev erbjudna det. Nästa läsår erbjöds endast 4 av 26 elever hälsobesök. Journaldokumentation rörande elever har inte varit fullständig eller uteblivit helt för vissa elever, och det har förekommit brister i rutiner gällande vaccinationer.
Detta enligt en anmälan som kom in till IVO i april, underskriven Christina Stenhammar, verksamhetschef på Elevhälsans centrala enhet i Uppsala kommun. Det var i samband med en granskning av den medicinska elevhälsan på skolan som bristerna upptäcktes.
LÄS MER: Kajan friskola stänger sitt högstadium
I anmälan står även att skolsköterskan som var anställd på skolan inte har varit på plats i den mån som det var avtalat. Sköterskans anställning innebar att vara tillgänglig en dag i veckan, men enligt rektorn har den överenskommelsen inte fungerat. Kajan friskola har ett tecknat avtal med Uppsala kommun gällande medicinsk elevhälsa, där skolsköterskan är anställd på skolan via kommunen. Varken Anders Eriksson, VD för skolan, eller rektorn kan ännu kommentera anmälan. Rektorn kan dock bekräfta att den dåvarande skolsköterskan inte längre är anställd på Kajan Friskola.