Hennes första upplevelse av Sverige Àr en stor klump av besvikelse. Plastgolvet Àr slitet, baskethallen rymmer pÄ sin höjd ett par hundra ÄskÄdare och utomhus Àr det ett enda mörker. Det var inte precis sÄ hÀr hon hade tÀnkt sig livet som basketproffs.
Christy Bacon ler lite snett nÀr hon tÀnker tillbaka pÄ den dÀr tiden i december 2002, dÄ hon precis flyttat till UmeÄ frÄn USA.
â Jag var van vid basketplaner med parkettgolv man kunde spegla sig i och arenor som tog 15â000 Ă„skĂ„dare. Jag var inte alls förberedd pĂ„ standarden hĂ€r, utan tĂ€nkte nog att proffslivet skulle vara lite ... well, lyxigare.
ââI got homesick, konstaterar hon.
Engelska Ă€r fortfarande det sprĂ„k Christy Bacon helst pratar. Hon förstĂ„r i princip allt pĂ„ svenska och slĂ€nger sjĂ€lv in nĂ„got svenskt ord dĂ„ och dĂ„ nĂ€r engelskans alternativ sviktar. She doesnât really like to fika, till exempel. And sometimes she has a lot of trĂ€ningsvĂ€rk.
Christy Bacon har bott i Sverige i elva Är nu, men i Uppsala Àr hon ny. BasketproffskarriÀren gick frÄn UmeÄ via LuleÄ till Solna, dÀr hon under sina sex Är tog tvÄ SM-guld. Och nu Àr det alltsÄ i Salléns rödvita tröja som en av ligans bÀsta försvarsspelare ska hÄlla rent under korgen för att kanske leda Sallén till första SM-guldet.
â âJag gillar verkligen klubben och mina lagkamrater hĂ€r, vi har otroligt kul ihop. Och jag kan Ă€rligt sĂ€ga att Uppsala Ă€r det stĂ€lle jag trivts bĂ€st pĂ„. I love Uppsala, den hĂ€r blandningen mellan gammalt och nytt. Jag lĂ€ngtar verkligen efter att fĂ„ uppleva sommaren hĂ€r och ha ett socialt liv efter basketsĂ€songens slut.
Det var i juli i fjol som hon skrev kontrakt med Sallén och flyttade frÄn Solna till den hÀr tvÄan pÄ fjÀrde vÄningen dÀr Luthagsesplanadens brus letar sig in och dvÀrgpudeln Kobe glatt skÀller nÀr vi plingar pÄ. En adventsstjÀrna pÄ fot Àr tÀnd i fönstret.
ââHaha, den kommer att fĂ„ stĂ„ kvar dĂ€r hela Ă„ret. Den Ă€r sĂ„ fin, itâs not a christmas thing if you ask me.
En liten dos lyx erbjuder Ă€ndĂ„ proffsÂlivet: Christy slapp leta tredjehands-lĂ€genheter pĂ„ Blocket eller punga ut med en smĂ€rre förmögenhet för att fĂ„ tak över huvudet. LĂ€genheten tillhör SallĂ©n basket och sĂ„ lĂ€nge hon spelar för laget fĂ„r hon lĂ„na den.
Lagkamraten och nĂ€ra vĂ€nnen Katarina Andersson Ă€r pĂ„ besök. De Ă€r bĂ€gge klĂ€dda i trĂ€ningsoveraller, nyss hitkomna efter skottrĂ€ning pĂ„ Rosendal. Snart ska de iâvĂ€g pĂ„ nĂ€sta trĂ€ningspass. Katarina sĂ€tter pĂ„ Kobe ett koppel och gĂ„r ut.
â Vi umgĂ„s vĂ€ldigt mycket. Katarina Ă€r min familj hĂ€r i Sverige, sĂ€ger Christy.
Christy Bacon sitter tillbakalutad i den mörka soffan. Hon tĂ€nker ofta till en stund innan hon svarar och verkar vara rĂ€tt sĂ„ â som hon sjĂ€lv uttrycker det â laid back.
Men bakom den dĂ€r lugna fasaden döljer sig hennes alter ego: Bullet. Den hĂ„rdföra gladiatorn som med sina 181 centimeter, 77 kilo, svarta blick och kompromisslösa attityd Ă€r de kvinnliga utmanarnas största skrĂ€ck i TVâ4:s program Gladiatorerna. FĂ„ klĂ„r henne. Men Bullets aggressivitet Ă€r inte spelad.
â Den finns inne i mig. Jag Ă€r likadan pĂ„ basketplanen som i Gladiatorerna, jag Ă€r extremt tĂ€vlingsinriktad. I hate to lose. Men den ilska jag kan kĂ€nna pĂ„ planen och under gladiatortĂ€vlingarna Ă€r som bortblĂ„st nĂ€r det Ă€r över.
I sjÀlva verket bygger alla gladiatorernas personligheter pÄ drag som personen bakom har, berÀttar hon.
â Man kan inte riktigt separera oss frĂ„n vĂ„ra karaktĂ€rer. Som Pansar, nĂ€r han blir lite galen och kastar folk i poolen. Det Ă€r inte bara spelat, utan en del av honom. SĂ„ lĂ€nge det Ă€r bra tv fĂ„r vi tolka vĂ„ra karaktĂ€rer hur vi vill. Och jag gillar min karaktĂ€r!
Ni gladiatorer, har ni lÀrt kÀnna varandra bra?
ââJa absolut, man trĂ€ffas ju sĂ„ intensivt under inspelningarna. Athena, som egentligen heter Magdalena Kowalczyk, har blivit en av mina nĂ€rmaste vĂ€nner.
SjĂ€lv brukade Christy Bacon följa amerikanska Gladiators nĂ€r hon bodde i USA. Och alltid heja pĂ„ utmanarna â skulle hon vara med i serien var det som utmanare, inte gladiator. Men sĂ„ tipsades hon om uttagningarna till det svenska programmet, och pĂ„ lördag drar tredje sĂ€songen med Bullet som en av gladiatorerna iâgĂ„ng. Det tittarna hittills inte har fĂ„tt se hos Bullet Ă€r Christys mer humoristiska och lekfulla sidor. Men de dragen kommer man att fĂ„ skymta nu under tredje sĂ€songen, sĂ€ger hon.
â Jag kan inte avslöja hur, men jag kan sĂ€ga att vi har roligare mellan tĂ€vlingsmomenten. Och kanske har jag en bil ... haha, mer sĂ€ger jag inte.
PĂ„ de vita hyllorna i vardagsrummet stĂ„r inramade fotografier av Christys familj i USA: hennes mamma och tvillingsyster Carrie. Carrie, som ser precis ut som Christy men med lugg, har i USA blivit kĂ€nd som âthe Baconaterâ inom bodybuilding. Systrarna har videosamtal via mobilen nĂ€stan varje kvĂ€ll.
ââ Vi stĂ„r varandra extremt nĂ€ra och jag saknar henne mycket. Men nu har vi varit ifrĂ„n varandra sĂ„ lĂ€nge att man vant sig.
Christy berÀttar om en fattig uppvÀxt. Mamman tvingades ha tvÄ jobb för att försörja sig och sina döttrar. Familjen bodde nÄgra Är i en trailer park, ett omrÄde med flyttbara hus, det mesta de hade var begagnat och systrarna gjorde sina egna leksaker. Men det var ingen dÄlig uppvÀxt, sÀger Christy.
â Jag lĂ€rde mig mycket, till exempel Ă€r jag inte det minsta materialistisk. Jag och min syster fick lĂ€ra oss att klara oss sjĂ€lva. Och mamma sa hela tiden hur viktigt det var att vara sjĂ€lvstĂ€ndig och gĂ„ sina egna vĂ€gar.
Men nu var det lÀngesedan hon trÀffade mamman, som aldrig hÀlsat pÄ i Sverige. Ett mejl nÄgon enstaka gÄng Àr allt.
â Det har hĂ€nt en del saker mellan mig och min mamma som gör att vi inte har en nĂ€ra relation i dag. Det Ă€r jag verkligen ledsen över, för vi var sĂ„ nĂ€ra nĂ€r jag vĂ€xte upp. Jag hoppas att vi hittar tillbaka dit en dag.
SĂ„ lĂ€nge basketsĂ€songen Ă€r igĂ„ng styr den större delen av Christys tillvaro. Och nĂ€r hon inte trĂ€nar sjĂ€lv Ă€r hon personlig trĂ€nare Ă„t andra. Ăn sĂ„ lĂ€nge bara i Stockholm, men nĂ€r basketsĂ€songen Ă€r slut i mitten av april tĂ€nker starta upp sitt företag ocksĂ„ hĂ€r i Uppsala.
Annars har just planering aldrig varit hennes starka sida. GÀrna familj och barn en dag, men det mÄste ju hÀnda de allra nÀrmaste Ären i sÄ fall konstaterar hon.
Den dÀr första klumpen av besvikelse över det nya hemlandet har för lÀnge sedan förbytts till en beundran.
â I love Sweden, you take care of people here. FörĂ€ldraledigheten, fem veckors semester ... ni Ă€r sĂ„ öppensinnade och toleranta mot olikheter och ni dömer inte folk efter utseende pĂ„ samma sĂ€tt som jag upplever att man gör i USA.
Betyder det att du blir kvar hÀr?
â I would love to stay here. Min enda tvekan ... den handlar om min syster. Att hon inte Ă€r hĂ€r. Jag vet inte om jag kan leva hela livet sĂ„ lĂ„ngt borta frĂ„n henne.
Fotnot: Artikeln publicerades i UNT:s papperstidning och i E-tidningen den 9/3-14.