Inget värdetransportrån i Uppsala 2007
Inte ett enda värdetransportrån inträffade i Uppsala under 2007. En förklaring kan vara att polisen förstärkt sin bevakning av transporterna och varit mer synliga, säger Christer Nordström, presstalesman på polisen.
- Vi var ordentligt synliga med uniformerade poliser med förstärkningsvapen. Vi använde vår egen insatsstyrka för detta, säger Christer Nordström.
Även under andra perioder har en förstärkt övervakning över transporterna skett.
- Till och från har vi skärpt tillsyn, det kan också ske med civilklädda poliser eller på annat sätt, säger Christer Nordström.
Under förra året inträffade inte ett enda värdetransportrån i Uppsala, året före inträffade fyra, det senaste i Gränby dagarna för nyåret 2006, visar siffror från Brottsförebyggande rådet.
- Vår förstärkta bevakning, att vi varit synligare och tydligare, har säkert haft effekt, säger Christer Nordström.
Även om december nu är förbi och övervakningen med hjälp av insatsstyrkan också är det, kommer övervakningen att fortsätta, säger Christer Nordström.
- Vi fortsätter i olika former, det här handlar ju om att bekämpa grov brottslighet. Men hur kan jag inte säga, säger Christer Nordström.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!