Hittade crossen – efter Facebooklarm

Den älskade crossen blev stulen. Men efterlysningar i sociala medier gav hundratals tips...

Åtta dagar hann Stefan Berlins efterlysning ligga på Facebook. Under den tiden vällde tipsen in och tillslut återfanns den stulna motorcrossen.

Åtta dagar hann Stefan Berlins efterlysning ligga på Facebook. Under den tiden vällde tipsen in och tillslut återfanns den stulna motorcrossen.

Foto: Läsarbild: Stefan Berlin

Uppsala2015-04-16 14:58

På påskaftonens morgon upptäckte Stefan Berlin att han haft påhälsning av en tjuv. Garageporten var fult uppbruten. Fyrhjulingen och motorcrossen saknades.

Fyrhjulingen hittade han dock 500 meter från huset i Harbo, men motorcrossen hade tjuven – eller tjuvarna – beslutat sig för att behålla.

– Jag blev förstås arg och besviken. Min son skulle komma dagen efter och han hade sett fram emot att få köra med den på crossbanan här i närheten, berättar Stefan Berlin, som både jobbar med motorfordon och har det som sitt stora fritidsintresse. Han har själv "bytt varenda skruv" på den stulna hojen.

Stefan Berlin polisanmälde stölden. Men han gjorde också en annan sak – som skulle komma att få stor betydelse.

– Jag la ut en bild på crossen och efterlyste den på min Facebook.

Direkt tog det snurr i cyberrymden.

– Inom loppet av en timme hade 100 personer delat min efterlysning.

Tipsen haglade. Någon hade sett en liknande hoj i Järlåsa, en annan i Enköping och en tredje hade fått syn på något som kunde vara Stefan Berlins cross i Stenhagen.

– Varje morgon la jag ut en ny påminnelse på Facebook om att min cross fortfarande var borta. Okända personer från hela Sverige hjälpte mig att dela efterlysningen.

Tipsen ledde snart Stefan Berlin till Gottsunda.

– En person hade sett två pojkar köra omkring på en cross som såg identisk ut som den jag hade. Så jag och några kompisar åkte dit och letade.

Och mycket riktigt. Stefan Berlin säger att han hörde hojen på långt håll – ”den är känd för att låta för jävligt”. Polis tillkallades - men personen som körde omkring på den misstänkta hojen smet.

– Nu skiter jag i det här, tänkte jag då.

Men inställningen ändrades ganska snart.

– Jag tänkte att jag gör ett sista försök, delar efterlysningen en sista gång.

Tio minuter senare kontaktade en okänd man Stefan Berlin, och sa att han visste var crossen fanns. Han skickade även med en bild på den.

– Då fick jag hybris! Det var ju min hoj!

Tipsaren guidade polisen till fyndet och crossen är nu omhändertagen för teknisk undersökning.

– Det känns fantastiskt!. Allt detta på grund av vilt delande i sociala medier. Hade jag inte gjort det så hade det nog dröjt väldigt länge innan jag fått crossen tillbaka.

Stefan Berlin fortsätter:

– Det här visar vad allmänheten kan göra, att små medel kan få effekt. Det var vi tillsammans som löste det här.

Han funderar en stund.

– Man kan inte bara sitta och vänta på att polisen ska göra något. Vi kan hjälpa polisen så gott det går, så att de kan gripa in i rätt stund.

Tidigast nästa vecka väntas Stefan Berlin få tillbaka sin älskade motorcross. Några misstänkta tjuvar har dock inte gripits i nuläget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om