"Riv moskén", "Vi vill inte ha er här" – så lyder några av de inlägg som publicerats av anonyma personer på moskéns Facebook. Antalet kommentarer har blivit alltfler efter de senaste koranbränningarna, och nu sätter moskén upp övervakningskameror både utanför och inne i moskén för att öka säkerheten.
– Det har skapat stor rädsla och oro hos våra medlemmar samt besökare. Vi har tagit det på allvar och har kameror vid varje huvudingång, vid varje dörr samt inne i stora salen. Vi ber fem gånger om dagen och har också valt att låsa alla dörrar under tiden. Rädslan har tyvärr kommit till den här nivån, så var det inte innan, säger Yaser Abu-Jheisheh.
Då kommentarerna är så pass många och skrivna av olika profiler misstänker Yaser Abu-Jheisheh att det har skett systematiskt.
– Det är som att det är planerat för det kan inte vara så många personer som har skrivit på så kort tid, säger han.
Han menar att koranbränningar, som moskén vill förbjuda, är anledningen till det ökade hatet. För ett år sedan fick medlemmar i styrelsen brända koraner skickade till sina hemadresser, något som skedde i samband med att Rasmus Paludan reste runt i Sverige. Nu är det Salwan Momika som ligger bakom ett flertal koranbränningar.
– Vi är i en period där folk är rädda att utöva sin tro. Vi har religionsfrihet men trots det finns ett jättestort hat och hot mot muslimer, vilket bara ökar. Demokrati är viktigt och när man använder yttrandefriheten till att kränka andra personer bidrar det till ökad splittring i samhället. Tyvärr har också många av våra medlemmar tappat förtroendet för politiker som uttrycker sig fel mot muslimer.
De hatiska kommentarer som nu riktas mot den muslimska gudstjänstbyggnaden har inte polisanmälts. Det kan däremot bli aktuellt för moskén att ta kontakt med polisen för att de ska kunna dela information med varandra – något som de gjorde förra året.
– En medlem såg även att någon hade skrivit på en hemsida att de vill göra ett attentat mot muslimer och vill ha hjälp att hitta vapen. Vi vill att det ska tas på allvar. Vi är öppna för ett sådant samarbete med polisen igen.
Att behöva läsa dessa kommentarer säger Yaser Abu-Jheisheh är hemskt och det var inget han någonsin förväntat sig. Han har alltid varit stolt att vara svensk muslim, på senare tid har han däremot märkt av en ökad splittring i samhället och nämner inte längre att han är uppvuxen i Sverige när han är utomlands.
– Jag blir ledsen. Jag har alltid lärt mig att Sverige är fritt och tryggt. Jag har gått i skola i Uppsala, startat föreningar och varit aktiv i kultur- samt idrottsföreningar. Den rädslan jag nu ser hos våra medlemmar och besökare har jag aldrig sett tidigare.
Många av de hatfyllda kommentarerna tror styrelsen grundar sig i bristande förståelse för den muslimska religionen. Därför välkomnar Uppsala moské alla som har funderingar eller frågor till diskussion och dialog.
– Vi välkomnar alla, även de som har skilda åsikter, att komma och prata med oss. Vi kommunicerar gärna, men att skicka hatiska kommentarer med faktiska hot bidrar bara till ökad splittring. Vi kommer alltid vara en aktör som sträcker ut handen till alla och det står vi för.