Hartwig hävdar sin oskuld

Kommunalrådet Lena Hartwig (s) åtalas för ohörsamhet mot ordningsmakt. Enligt chefsåklagare Anders Jakobsson i Västerås vägrade Hartwig att flytta på sig under ett tumult på Stora torget i Uppsala.

Foto: Rolf Hamilton

Uppsala2004-02-19 15:49
— Jag anser mig vara helt oskyldig, och mitt förtroende för polisen har fått sig en törn, säger Lena Hartwig, efter beskedet att hon kommer att åtalas för bråket på Stora Torget i november.
— Om polismyndigheten och åklagarmyndigheten hade ägnat all den tid de lagt ner på mig på de verkligt stora bovarna i samhället så kanske vi kunde lösa en del av de brott som är ouppklarade.

Slöseri med skattemedel
— I stället har man lagt ner timmar på att förhöra mig och de poliser som fanns på Stora Torget, och att låtande den utredande polisen åka fram och tillbaka mellan Västerås och Uppsala
— Vi får som politiker ofta kritik för att vi använder skattemedel på fel sätt. Men vad gör åklagarmyndigheten, vad gör polismyndigheten om det är sådana här brott de ska lägga ner kraft på, frågar en upprörd Hartwig.
— Nu ska det bli rättegång. Men inte heller jag är dömd förrän den hållits. Sådan är Sverige lagstiftning, och jag hoppas att den gäller mig också.
Lena Hartwig hävdar att den beskrivning som poliserna gett av händelsen på Stora Torget inte stämmer.
—Min version har stått mot tre polismäns berättelser, och åklagarna har valt att tro att på dessa, menar Lena Hartwig.

Milt våld
Enligt åklagaren har Lena Hartwig, som på hemväg från en fest blev vittne till tumultet på Stora torget, uppmanats flera gånger att flytta på sig i samband med att polisen försökte få bråket under kontroll.
Kommunalrådet ska dock inte velat hörsamma detta. Hon flyttades slutligen undan med milt våld, enligt polisrapporten.
Som stöd för åtalet kommer åklagaren att åberopa vittnesmål från tre poliser.
Straffsatsen för ohörsamhet mot ordningsmakt är böter eller fängelse i högst sex månader.
— I det här fallet ligger det hela enligt min bedömning på dagsbötesnivå, uppger åklagare.
Det var vid tvåtiden natten till lördag 29 november som händelsen inträffade. Det hela började med ett bråk med ett 30-tal ungdomar inblandade vid Nybron. Polis ingrep, men på Stora torget blossade sedan bråket upp på nytt.
Sedan ett par personer omhändertagits vändes bråkmakarnas ilska mot de ingripande poliserna, som blev hårt trängda och måste begära skyndsam förstärkning.

Festen utreds
Uppskattningsvis ett par hundra personer fanns till slut på platsen — många av dem nyfikna kroggäster som anslöt till folksamlingen och inte följde polisens uppmaningar att gå därifrån.
Omkring ett dussin poliser försökte få situationen under kontroll. Med hjälp av ordningsvakter från en närbelägen krog kunde omsider folksamlingen skingras.
Totalt omhändertogs åtta personer och fördes till polishuset.
En blev anmäld för våldsamt motstånd, och sammanlagt fem personer för ohörsamhet mot ordningsmakt. Två av de deltagande i bråket har å sin sida anmält polisen för övervåld.
Den fest som Lena Hartwig var på väg hem ifrån när hon hamnade mitt i tumultet är för övrigt också under polisutredning. Festvärden, ett jubilerande byggföretag, har anmälts för bestickning till följd av den uppseendeväckande stora mängd representationssprit som inbjudna makthavare undfägnades med under kvällen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om