Hård kritik mot privat äldreboende

Personal som belagts med munkavle, massflykt bland de anställda och brister i vården av de gamla. I en anmälan till kommunen riktas hård kritik mot ledningen för ett äldreboende i Rasbo.— Inga som helst repressalier mot personalen har förekommit, svarar Kenneth Hammarlund vid Svensk Äldreomsorg AB.

Uppsala2003-09-18 00:00
Uppsala kommun drev äldreboendet Vigmund i Rasbo fram till november i fjol då det privata företaget Svensk Äldreomsorg AB tog över driften.
Vad som sedan hänt finns motsatta uppfattningar om. Enligt Eva Erikson, medicinskt ansvarig sjuksköterska som kontrollerar verksamheten på uppdrag av Uppsala kommun, blev det förbättringar på Vigmund i och med att Svensk Äldreomsorg AB kom in i bilden.
— Det har skett en uppstramning av verksamheten och chefsskapet har blivit tydligare, säger Eva Erikson.

Anmälan från anställda
I den anmälan som nyligen kom in till kommunen påstås motsatsen. Anmälan har signerats av två före detta anställda. De hävdar att ytterligare ett 20-tal personer som arbetat på Vigmund undertecknat skrivelsen men att de av rädsla för repressalier inte vill att deras namn offentliggörs.
— Den psykosociala arbetsmiljön är så dålig att vårdtagarna drabbas, säger undersköterskan Britt-Marie Sverlert som skrivit under brevet till kommunen.
I skrivelsen hävdas bland annat:
  • att personal som haft synpunkter på vårdarbetet utsatts för kränkningar och att en timanställd som påtalat brister i vården fått sluta.
  • att trasiga larmdosor inte åtgärdats vilket lett till att vårdtagare rymt.
  • att vårdtagares hygien misskötts
  • att vårdtagare fått fel medicin på grund av felaktiga rutiner.

    "Munkavle om missförhållanden i vården medför fortsatt dålig vård", påstås det i brevet. Där sägs även att över 30 personer slutat på Vigmund.

    Stöder anmälarna
    Arthur Lindström, vars hustru vårdats på Vigmund sedan 1995, stöder anmälarnas uppgifter.
    — Det blev en klar försämring när Svensk Äldreomsorg tog över. De är bara inriktade på att tjäna pengar och personalen har fått det mycket stressigare. Nästan alla i den gamla personalen har slutat och det har kommit in mycket okunnigt folk.
    Enligt Arthur Lindström har hans hustru på grund av misskötsel drabbats av liggsår vilket han anmält till kommunen.
    — När vi tog över Vigmund förändrade vi rutinerna och det ledde till konflikter. Det är bakgrunden till klagomålen, säger Kenneth Hammarlund vid Svensk Äldreomsorg.
    — Att vidta repressalier mot personal som påtalar brister i vården vore för oss helt främmande. Vi tycker det är personalens skyldighet att påtala sånt som bör rättas till.

    Lugnt i personalgruppen
    Enligt Kenneth Hammarlund är det idag lugnt i personalgruppen.
    — Det var motsättningar mellan gammalt och nytt vilket ledde till att väldigt många slutade. Vi har rekryterat ny personal och idag fungerar verksamheten utan problem.
    Den medicinskt ansvariga sjuksköterskan Eva Erikson säger att hon inte fått in några anmälningar om vanvård vid Vigmund.
    — De brister i vården som påstås i anmälan kommer jag att titta närmare på.
    Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
    Läs mer om