Här blir 138 värnpliktiga till slut soldater

Lite mer än två månader har gått sedan 149 värnpliktiga ungdomar inledde sin militära grundutbildning vid Upplands Flygflottilj F 16. Några har hoppat av under resans gång, men under torsdagen genomfördes en soldaterinran, en ceremoni där de 138 kvarvarande soldaterna välkomnades till Försvarsmakten.

Under torsdagen samlades tre plutoner i Gamla Uppsala kyrka för en soldaterinran.

Under torsdagen samlades tre plutoner i Gamla Uppsala kyrka för en soldaterinran.

Foto: Julia Koch

Uppsala2022-12-08 19:00

I mitten av september var UNT på plats när 149 värnpliktiga killar och tjejer samlades vid Upplands flygflottilj F 16 för att inleda sin nio månader långa militära grundutbildning. Under de första månaderna utbildades de till soldater, en utbildning som nu är klar.

Vid en ceremoni, med sång och tal, i Gamla Uppsala Kyrka under torsdagen genomfördes en soldaterinran, där de 138 nyblivna soldaterna hälsades välkomna till Försvarsmakten och fick mottaga sina baskrar för första gången.

undefined
Tre plutoner, med 138 soldater har nu genomfört sin första del i den militära grundutbildningen.

När UNT var på plats i september träffade tidningen flera ungdomar som såg fram emot vad som komma skulle. En av dem var Adam Granlöf. "Den här utbildningen kan vara nyttig för mig i min personliga utveckling", sa han då.

– Den första veckan var otroligt rörig med massa stress. Det var en tuff omställning, säger han och fortsätter:

– Det är en bra känsla nu när man genomfört den första delen. Jag tror alla kan klara det men det handlar om att man måste vilja klara det.

undefined
Adam Granlöf och Emma Adergren Eckerberg tillhör samma pluton.

I militären är det framför allt efternamn som gäller. Har du koll på vad dina kollegor heter i förnamn?

– Deras efternamn blir som deras förnamn. Man kan inte många förnamn, men några, säger Adam Granlöf och skrattar.

UNT fick även ett snack med Emma Adergren Eckerberg, som tillhör samma pluton som Adam Granlöf, och Liam Karlsson som tillhör en annan.

– Gemenskapen har varit det bästa. Jag trodde inte att man skulle komma varandra så nära som man gjort. Jag är glad att jag klarade av det, säger Emma Adergren Eckerberg.

undefined
I samband med att soldaterna fick sina baskrar ställde de upp plutonvis för att ta bilder.

– Det har varit upp och ned, men man har lärt sig väldigt mycket, framför allt disciplin och att hålla tider, och träffat många nya vänner, säger Liam Karlsson.

Nu väntar snart lite julledighet innan nästa steg i utbildningen tar vid. Den börjar efter nyår och det är då som de soldaterna börjar sin befattningsutbildning.

– Det ska bli skönt med lite ledigt och tid med familjen. Men sen börjar det roliga som man sett fram emot hela tiden, sin befattningsutbildning, säger Liam Karlsson.

undefined
Eleonor Erlandsson, kompanichef vid 51. GU-kompaniet, berättar att alla har skött sig under utbildningen.

Eleonor Erlandsson, kompanichef vid 51. GU-kompaniet, har varit en av de som haft ansvar över de värnpliktiga under hösten.

– De har skött sig bra och varit jätteduktiga. De har visat att de verkligen vill vara här, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!