Vid Gunillaklockan stod flera studenter när dagens första kanonskott hördes över staden. "En minut kvar", ropar artilleriregementets eldledare.
– Väldigt häftigt, det kändes in i hjärtat, säger Anne-Maj Videnord.
Anne-Maj och Anders Videnord gick upp tidigt på morgonkvisten för att ta sig till slottet. Det är första gången de är och tittar på salutskotten och hela dagen har de avsatt till promotionsfestligheterna.
– Vår dotter promoveras i dag. Det är stort och väldigt kul att vara med om. Nu ska vi till Domkyrkan och lyssna på klockringningen, säger Anders Videnord.
24 skott avfyrades med start från klockan 07. Backen nedanför Gunillaklockan fylldes med rök och studenterna stod och tittade från höjden. Studenternas övermarskalk tackade sedan den historiska föreningen och ett glas portvin fick avsluta morgonens firande.
– Det är sjätte gången jag är här men första gången som övermarskalk. Allt är fantastiskt och underbart. Dagens höjdpunkt är när vi samlas här vid midnatt igen och studenterna sjunger en sång, säger Scott Green.
Under dagen kommer Uppsalaborna höra totalt 57 kanonskott. Skotten kommer att leda olika moment i promotionscermonin som pågår mellan klockan 12.45 och 15.00.
– Det är nervöst, oroligt och kul. Det ska stämma in precis i ceremonin. Man hänga med på latin och följa med i talet för att skjuta vid rätt tillfälle, säger Tobias Johnsson, eldledare.