Han ska tävla i poker-SM på internet

I början av november går poker-SM på internet av stapeln. UNT frågar Mattias Svensson, Uppsalabo som vara med och slåss om guldet:

Foto:

Uppsala2008-10-17 16:08
Vad ska du göra med pengarna om du vinner?
- Betala av lån på lägenheten, resa lite och kanske skänka till välgörenhet, till UNICEF exempelvis. Mina tankar går åt det hållet i alla fall. Jag har skänkt pengar till välgörenhet förut men inte från pokervinster eftersom jag aldrig har vunnit stora pokersummor. Nu försöker jag förbereda mig inför tävlingen genom att spela lite större turneringar med högre insatser än vad jag brukar göra.

Hur länge har du spelat poker?
- Jag har spelat från och till sedan gymnasiet, mest på internet men även live med kompisar. Det här är det första stora pokersammanhanget som jag ska vara med i. Det är klart att jag är nervös men samtidigt har jag inte så stora förväntningar. Jag är ju rena rama gröngölingen och har inte så stora mål.

Skulle du tycka det var roligt att ha det som jobb?
- Det är nog mer ett fritidsintresse. Jag skulle nog inte må så bra av att spela poker varje dag, jag skulle tröttna ganska fort. Det kanske skulle fungera under en period men om man ska försörja sig på det så måste man vara duktig och så duktig är jag inte just nu. Hur mycket jag spelar varierar från period till period. Om det går bra är det roligare och då kanske jag automatiskt spelar mer.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om