Arne Wiig kallar sig själv för slottsentreprenör. Under minst tre år framöver ska han hyra Salsta slott av Statens fastighetsverk, för att levandegöra det och skapa en attraktiv miljö som lockar till sig besökare från hela landet.
- Det är otroligt läckert och jätteinspirerande, säger han.
Tanken är att slottet ska bli plattform för en mängd olika aktiviteter. Här ska konserter, konferenser, julmarknader, ponnyridningar och spökvandringar rymmas under samma tak. Det ska helt enkelt spreta åt alla håll, för att alla ska få ut något av ett besök på slottet som ligger 2, 5 mil norr om Uppsala.
Catringfirmor, golfklubbar och konsertarrangörer har alla försökt att etablera en bestående verksamhet genom åren men ingen har lyckats. Arne Wiig tror att de tidigare hyresgästerna har varit för nischade.
- Förut har det varit bara golf, mat eller konserter. Det håller inte. Nu kommer det att finnas lite för var och en och vi borde fylla bokningarna lättare. Men sedan är jag realist och det tar tid att få något att växa, förklarar han.
Arne Wiig kan luta sig tillbaka mot en karriär inom flera områden. Han har en doktorstitel i religionshistoria, är författare och konstnär. Och den bakgrunden tror han kan komma till användning även som slottsentreprenör.
- Jag kan använda den kompetens som jag har samlat på mig inom olika yrken och jag har ett ganska rejält kontaktnät. Jag tror att det var det som Statens fastighetsverk fastnade för, säger han.
Men det finns svårigheter med att ta över slottet.
- Den största utmaningen är avståndet. Det är klart att det hade varit bättre om det låg utanför Gränby centrum. Men det bidrar också till att det blir som en egen magisk värld här ute.
Slottet uppfördes på 1670-talet och byggnaden i barockstil har omkring 35 rum, fördelade på drygt 1 000 kvadratmeter per våningsplan. Arne Wiig berättar att han dras till mystiken, det kittlande med att befinna sig i en historisk miljö.
- De historiska personerna ger en viss kraft. Det här är ett svenskt kulturarv, öppet för allmänheten, säger han.
Förutom diverse evenemang kommer slottet även att hysa restaurang, bar och kafé. Dessutom konkurrerar Salsta slott just nu med andra slott om att bli skådeplats för en ny svensk tv-satsning.
- Men det är inte klart än, vi är fyra meter från mållinjen, berättar han.
Han ska blåsa liv i slottet
Nu får Salsta slott nytt liv. Jakten på en ny hyresgäst ledde fram till Arne Wiig och hans familjeföretag, som ska bygga ett eget kulturcentrum i skogarna norr om Uppsala.
Arne Wiig och hans familjeföretag ska hyra Salsta slott under åtminstone tre år.
Foto: Nina Leijonhufvud
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!