I helgen är intresset för blommor och choklad stort inför alla hjärtans dag på måndag. På Interflora Fresh Amaryllis i centrala Uppsala har man beställt in mer blommor än vanligt, och särskilt röda tulpaner.
– Vi satsar på fina tulpanbuketter i år för att ge kunderna något fint till mer rimligt pris, säger Tomas Thienemann som är butikschef.
Anneli Kejroth, grundare och chef för chokladbutiken Anneli K, har först de senaste fem åren märkt ett större intresse för choklad på alla hjärtans dag.
– Vi förbereder oss flera veckor innan med att göra exempelvis rosa maränger och marsmallows, säger hon.
En del stamkunder ringer och beställer i förväg medan andra impulshandlar samma dag. Under fredagen har personalen i butiken haft fullt upp.
– En kund handlade precis för närmare 700 kronor, säger Anna Karin Eriksson, konditor på Anneli K.
Enligt Meta Troell, omvärldsanalytiker på Svensk Handel, börjar den 14 februari bli en allmän ”jag gillar dig”- dag.
– Från början var det ju mest för kärlekspar men numera ser vi en tendens att fler visar tacksamhet till någon annan än flick- eller pojkvännen. Man kanske ger en blomma till granen exempelvis, säger Meta Troell.
Om tendensen håller i sig innebär det att utbudet av alla hjärtans-presenter bör breddas tycker Meta Troell. Hon anser att butiksägare bör hitta förändringar i handeln och ta fasta på det som kunderna vill uppmärksamma.
Gärna blomma - men helst en rejäl middag
Var tredje svensk vill helst bli bjuden på middag på alla hjärtans dag. Trots det är blommor och choklad den populäraste presenten, enligt en undersökning gjord av Svensk Handel.
Foto: Sven-Olof Ahlgren
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!