Före detta prostituerad är kritisk till lagändring

Från den första augusti kommer endast fängelse finnas i straffskalan när man köper sex. Anna Lidén, har tidigare själv sålt sex och är kritisk till lagändringen.

Anna Lidén menar att lagändringen har många nackdelar.

Anna Lidén menar att lagändringen har många nackdelar.

Foto: Adam Wrafter

Uppsala2022-08-01 12:00

Efter flera år inom prostitution, föreläser Anna Lidén i dag om ämnet och hjälper kvinnor som är utsatta. Hon menar att det hade varit bakåtsträvande att inte höja straffet, men att det finns många nackdelar med en straffhöjning. Lagändringen medför att böter i teorin ersätts av fängelse vid sexköp men i verkligheten kommer troligen de flesta sexköpare få villkorlig dom.

– På papperet känns det som ett steg i rätt riktning och som man gjort ändringar. Men det kommer inte ändra antalet sexköp ett dugg. Jag vet att många män som köper sex är våldsamma och psykopater och det här kommer bara öka hot och hämnd mot de utsatta kvinnorna, säger Anna Lidén.

Flera verksamheter som jobbar med köp av sexuella tjänster påpekade samma sak till regeringen innan de gick vidare med lagen. I regeringens lagrådsremiss står det:

"Enligt verksamheterna finns en stor risk att hoten från sexköpare, kopplare och människohandlare ökar mot dem som säljer sex om minimistraffet för brottet skärps vilket i sin tur skulle innebära att färre personer vågar göra anmälningar om övergrepp."

Anna Lidén säger att hon pratat med cirka 150 kvinnor som säljer sex angående lagändringen och att nästan samtliga tycker att det finns flera nackdelar med straffhöjningen.

– Det är enklare att göra en straffhöjning än en ändring i systemet. Fokuset ska läggas på kvinnorna som är utsatta inte på männen, säger hon.

Tror du inte att en straffhöjning kan vara avskräckande och få sexköpare att tänka efter?

– Nej, det tror jag inte. För varje man som tänker efter finns det tio män som skiter fullständigt i det.

Istället för en straffhöjning tror Anna Lidén på fler mottagningar för prostituerade. Hon menar även att ett förebyggande och långsiktigt arbete är ett bättre sätt att få stopp på sexköpen. Bland annat genom att prata om det med tjejer redan från högstadieålder.

– Finns det färre som säljer sex kommer det bli färre som köper. Inom kriminalitet arbetar man förebyggande till exempel, borde man inte kunna gå ut i skolor och prata om sexköp också?

Tanken med lagändringen är att den ska ge ett utökat skydd för kvinnor som säljer sex, något som Anna Lidén är skeptisk till.

– Vad menar de med att det ger ett skydd? För varje dömd sexköpare går 100 stycken som inte blir det.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!