Följ byggen på nätet

NYHETER. Nu går det att följa två byggen i Sigtuna kommun live på nätet. Via en webbkamera som uppdateras var femte minut kan man se hur byggena framskrider.

Uppsala2014-02-18 17:03

Det är på sajten webbkameror.se som det går se filmade bilder från Sigtuna kommun. Hemsidan har kameror från olika platser i Sverige. Bland annat går det att följa trafiken på stora vägar, olika golfbanor och skidbackar på sajten.

I Sigtuna kommun går det just nu att följa två byggen. Bland annat Arlandas nya affärshotell Clarion Hotel. Hotellet, som ska så klart i november 2012, ska bli ett exklusivt affärshotell.

Även i Rosersberg går det att följa ett bygge. Där finns en webbkamera som följer Kilenkryssets projekt. Det handlar om en logistikfastighet för företagen 20:20 Mobile och Förlängda Armen Logistik AB. Fastigheten på 14 000 kvadratmeter ska stå klar i oktober 2012.

Webbkameror.se är en hemsida där företagen själva kan köpa ett paket med webbkamera och lagring på bildservern. De filmade sekvenserna visas därefter på webbkamera.se samt företagens egna hemsidor.

Följ bygget i Arlanda
Följ bygget i Rosersberg

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om