Flera singelolyckor i morgonhalka

Flera singelolyckor inträffade söder om Uppsala under tisdagsmorgonen. Vid tillfället rådde ett mycket halt väglag. Ingen person skadades allvarligt vid någon av olyckorna.

Uppsala2005-01-11 20:31
Två olyckor inträffade på länsväg 255, den första vid sjutiden på morgonen. Räddningstjänsten i Knivsta ryckte ut vid båda tillfällena.
Vid första olyckstillfället var det en bil med en man och en kvinna i som körde av vägen, vid Fredrisklunds herrgård. Kvinnan som klagade över ont i bröstet fördes i ambulans till Akademiska sjukhuset i Uppsala för undersökning och vård.
En och en halv timme senare, vid 08.40-tdien körde en yngre kvinna med ett litet barn i bilen av samma länsväg vid Kragsta söder om Vassunda.
Kvinnan klagade på att hon hade ont i ena sidan men hon uppges inte ha skadats allvarligt. Barnet undkom helt utan skador.
En tredje olycka inträffade vid 09.30-tiden då en långtradare fick sladd på länsväg 893 mellan Rosersberg och Arlanda. Ekipaget blev stående tvärs över vägen vilket ledde till totalstopp i trafiken innan bärgare kom till platsen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om