Färre trafikdöda denna påsk?

Påskhelgen är en av de helger som kräver flest liv ute på vägarna. Men i år förväntas dödsolyckorna bli färre. Lågkonjunkturen tros bidra till att fler väljer att stanna hemma.

Foto: Scanpix

Uppsala2009-04-09 11:11
Nu är påskhelgen här - en tid som brukar kräva många dödsoffer på vägarna. De senaste åren har i genomsnitt åtta personer omkommit i landet, mellan skärtorsdagen och annandagen. Men i år förväntas dödsolyckorna bli färre. Orsaken tros vara lågkonjunkturen.
- Med tanke på lågkonjunkturen så kan det vara färre ute på vägarna. Det är också fler som håller hastigheten med tanke på att bensinen är dyr, säger Claes Litsner, som är chefskonsulent på Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande (NTF) i Uppsala län.

Inte sedan 1930-talet har antalet döda i trafiken varit så lågt som den senaste månaden. Mindre bilkörning och färre transporter till följd av det ekonomiska läget tros vara de viktigaste förklaringarna.
Claes Litsner säger att det finns flera anledningar till att påskhelgen är en tid då det vanligtvis sker många olyckor. Framför allt handlar det om att det är fler ute på vägarna, men korta avstånd mellan bilarna ökar också risken för olyckor. Är man dessutom stressad för att hinna upp till fjällstugan till kvällen ökar chansen för osäkra omkörningar.
- Ett tips är att räkna med lite mer restid än vanligt. Ska man plocka en bil i taget i 25-30 mil blir det oerhört jobbigt. Då är det bättre att vänta och inte stressa. Om man blir omkörd ska man se till att skaffa avstånd. Lägg prestigen åt sidan, säger Claes Litsner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om