Färgstark festival i Uppsala
27-31 MAJ. Musik, teater, konst och kärlek. Mycket dans. Och mycket kärlek. På onsdag drar Uppsalas andra pridefestival igång.
Jonas Göthner, som är med som arrangör.
Foto: Pelle Johansson
- Ja, festivalen är mycket större än i fjol. Det blir till exempel mer dans och teater, bland annat kommer det transteatergrupper från USA och England hit, berättar Jonas Göthner som är en av arrangörerna, för UntCity.
Festivalen invigs på onsdagkvällen med tal av Monica Amante och Mac Velasquez. Därpå blir det musik, dragshows och standup. Bland annat bjuder Backslick Boys på en sprakade föreställning och på dragking-workshops, och Moa Svan och Helena Sandström på rafflande komik.
Festivalens centrum kommer att vara på Trädgårdsgatan, men aktiviteterna är även förlagda till Slottsbiografen och Hantverksföreningen i samma kvarter, samt till Uppsala Konsert och Kongress, Genomfarten, Konsert Baren, Orange och Stadsteatern.
Uppsala Pride
På olika ställen i stan
27-31 maj
På olika ställen i stan
27-31 maj
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!