Färdiglagat är populärt till nyår
Det är inte alla som vill ägna den sista dagen på året åt matlagning. På Hambergs fisk i Uppsala är det kö för att hämta ut skaldjursfat.- Trenden är att vi säljer mer och mer färdiglagat under jul och nyår, säger Torbjörn Johansson på Hambergs fisk.
Andrea och Catarina Frigell hämtar ut sin nyårssupé från Hambergs fisk.
Foto: Sven-Olof Ahlgren
- Jag är trött på att laga mat nu efter julen och har köpt nyårsmat här förut, säger Catarina Frigell.
Hon ska fira nyårsaftonen tillsammans med Andrea Frigell och sina två andra döttrar.
- Min dotter pratade om att göra en paj också så att vi skulle bli mätta, men det ser inte ut att behövas, säger hon och tittar på skaldjursfatet.
Torbjörn Johansson som står i kassan berättar att de har fått beställningar på ungefär 200 skaldjursfat och omkring 400 portioner i form av färdiga menyer.
- Nu har inte ruschen börjat än, men vi har fullt upp på nyår. Vi tar in så mycket extrapersonal som möjligt under jul och nyår, säger han.
Men man måste äta mer än middag även en dag som nyårsafton. Kjell Forsberg från Sala står på gågatan utanför S:t Per och hugger in på en varmkorv med bröd.
UNT: Är det här din nyårslunch?
- Nej, snarare ett mellanmål. Vi är på väg till vänner i Sollentuna och mellanlandar lite här. Min fru är inne i butiken där, så då passade jag på, säger han.
- Till middag är jag helt övertygad om det inte blir korv, men vad det blir för något blir en överraskning.
Serus Afsan i korvståndet intill säger att han säljer mycket korv på nyårsafton. Populärast är vanlig varmkorv. På nyårskvällen är han ledig, han packar ihop och åker hem samtidigt som affärerna stänger. Men han ska inte fira nyår på något särskilt sätt.
- Nej, aldrig, jag orkar inte, säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!