Det nya styret mörkar Stefan Hannas lön

Genom sina uppdrag kommer Stefan Hanna att kunna få en lön på åtminstone 51 000 kronor i månaden. Ingen vill dock avslöja hur mycket han kommer att få för sina uppdrag.

Stefan Hanna, Utvecklingspartiet Demokraterna.

Stefan Hanna, Utvecklingspartiet Demokraterna.

Foto: Julia Koch

Uppsala2022-10-14 12:00

Stefan Hanna, ledare för Utvecklingspartiet Demokraterna (UP), kommer inte att gå lottlös ur uppgörelsen med de rödgröna om styret under nästa mandatperiod.

Arvodena för Uppsalas politiker under den kommande mandatperioden fastställdes redan i våras av kommunfullmäktige. Enligt de reglerna får Stefan Hanna som gruppledare i kommunfullmäktige och kommunstyrelsen 49 procent av kommunalrådsarvodet, vilket blir 35 000 kronor per månad.

Utöver detta får de politiker som inte är kommunalråd också timarvoden för möten i nämnder och styrelser. För kommunfullmäktige, kommunstyrelsen, gatu- och samhällsmiljönämnden, utbildningsnämnden samt arbetsmarknadsnämnden, där UP lovats platser, handlar det om cirka 76 000 kronor per år, motsvarande drygt 6 300 kronor i månaden, i mötesarvode. Beroende på om Stefan Hanna själv tar plats i alla nämnderna eller inte blir det för honom mötesarvoden motsvarande mellan 3 500 och 6 300 kronor per månad.

Till det kommer ett än så länge okänt arvode som ordförande i kommunens ägarbolag, Uppsala Stadshus AB, USAB. Det är en post som traditionellt innehafts av kommunstyrelsens ordförande som inte fått något extra arvode för det. Nu när den posten ska innehas av Stefan Hanna så ska detta dock ändras.

Stefan Hanna själv svarar undvikande på frågan om arvode.

– Det är inte politikens fokus för mig. Planen är givetvis att jag ska få en rimlig ersättning för det uppdraget, men det är inte i närheten av vad ett kommunalråd får, säger han och hänvisar i övrigt till Erik Pelling för detaljer.

Erik Pelling (S) vill dock inte säga vad man kommit överens om.

Varför kan ni inte berätta det nu?

– Inget är klart förrän klubban har fallit på fullmäktige. Då är jag ödmjuk inför det beslutet och vi får återkomma i frågan, säger han.

Jämför man med övriga kommunala bolag, som till exempel Uppsalahem och Uppsala Vatten, har ordförande i bolagsstyrelsen 14 procent av ett kommunalrådsarvode, det vill säga cirka 10 000 kronor i månaden. Summerar man de olika delarna innebär det en månadslön på drygt 51 000 kronor för Stefan Hanna.

UNT har inte lyckats få svar på om Stefan Hanna utöver detta får minimibeloppet på 4 500 kronor i månaden i visstidspension efter tiden som kommunalråd.

Något beslut om arvodet kommer dock inte att kunna fattas vid fullmäktigemötet på måndag då det inte finns på dagordningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!