Lejonparten av dem som är aktiva på internet är med i Facebook. Undersökningen ”Svenskarna och internet 2015” visar att hela 70 procent av de svenska nätanvändarna också är frekventa Facebookanvändare.
Bland de allra yngsta (12—15 år) har andra nätverk som Instagram, Snapchat och Kik dragit ifrån. Men trots alla profetior om att Facebook nått sin kulmen ökar användningen totalt sett, främst på grund av medelålders och äldre ökat Facebookanvändandet.
Detta starka grepp har nätverket skaffat sig på de tolv år som gått sedan Mark Zuckerberg grundade det.
Det finns de som menar att Facebook inte kommer att nöja sig med att vara ett socialt nätverk. De pekar på att det multinationella företaget agerar för att bli synonymt med internet för merparten av nätsurfarna: man ska inte behöva gå någon annanstans än till Facebook för att bli uppdaterad om nyheter, väder, vänners göranden och låtanden och därtill serveras personligt anpassade annonserbjudanden.
Därför är det både begripligt att det nu börjar ställas allt tuffare krav på hur Facebook agerar utifrån ett etiskt perspektiv. Nätverket tillämpar en närmast 50-talsmässigt sipp syn på nakenhet och raderar därför bilder på ammande mammor som låter ett bröst skymta.
Däremot låter man kommentarer som innehåller grova personpåhopp, rasism, sexism och hot ligga kvar, trots att användare anmält innehållet. Det är en orimlig hållning från ett företag med Facebooks anspråk och inflytande. Här krävs ett tryck underifrån, från oss alla som användare, om det ska bli någon ändring.