Maria Roman lägger några kvistar och pinnar på elden som sprakar mitt bland husvagnarna intill Hammarby kyrkogård i Ulleråker. Trots att våren är här är det kyliga vindar som blåser runt den rykande brasan.
I morse fick hon veta att en av hennes söner som är kvar i Rumänien har blivit sjuk. Men hon har inte råd att ta sig till sin son eftersom hon har en obetald skuld för resan till Sverige.
För några dagar sedan kom polisen med papper i handen som visade ett beslut på att hon och de andra hemlösa EU-migranterna ska avhysas från den illegala boplatsen.
Jenny Lindqvist från Stefanushjälpen är besviken på kommunen. Sedan en tid tillbaka har hon förhandlat med Stadsbyggnadsförvaltningen om att arrendera mark på Sunnersta camping, där el, vatten och sanitet finns att tillgå. Hon har under ett års tid tillsammans med andra frivilliga hjälpt familjerna med mat, blöjor, kläder.
Sunnersta camping såg hon som en långsiktig lösning för människor hon lärt känna och bryr sig om.
– De här familjerna har blivit avhysta från andra platser tidigare och behöver en permanent boplats nu, säger hon.
Några små barn springer runt de vuxnas ben under samtalet. I lägret bor sju barn, alla under sju år och två av dem är spädbarn. Situationen för de minsta är extra svår, menar Jenny Lindqvist. Och varje gång familjerna tvingas flytta märks det på barnen. De blir oroliga och gråter.
Detta intygas av David Roman, som jobbar i Jenny Lindqvists makes bilverkstad på dagarna.
– Det är väldigt mycket stress, säger han på engelska.
Hustrun Maria hade fram till nyligen en tingad plats att tigga på. Men så var det en annan kvinna som tog hennes utrymme.
– Det uppstod konkurrens så jag kan inte vara där längre, säger hon.
När Jenny Lindqvist fick veta att familjerna kommer att vräkas, åkte hon runt och undersökte områden som kunde lämpa sig för att ställa upp husvagnarna på.
– När jag kontaktade stadsbyggnadsförvaltningen sa de att de kunde hjälpa till med tillstånd för att få arrendera Sunnersta camping. De var välvilligt inställda.
Stefanushjälpen skulle då ansvara för att kontrakt upprättades mellan respektive romsk familj och kommunen. Stefanushjälpen skulle även gå i god för att det inte uppstod nedskräpning på platsen.
När arrendeavtalet såg ut att gå i lås, fick Jenny Lindqvist ett samtal som ställde allt på ända.
– Vi fick löfte om kontrakt men sen var det någon aktör som motsatte sig det hela, säger hon.
Hon känner inte till vad som ligger till grund för kovändningen från kommunens sida.
Men när UNT ringer upp Roger Lindström på stadsbyggnadsförvaltningen berättar han att det måste skett ett missförstånd:
– Jag sa att jag tror att det går att lösa och att jag arbetar för att hitta en lösning. Men sen behöver vi säkerställa att vi agerar i rätt ordning. I väntan på kommunens övergripande plan för EU-migranterna har vi därför beslutat att avslå deras förfrågan. De personer det handlar om är bara några av många socialt utsatta och vi kan inte särbehandla dem, säger han.
Den plan Roger Lindström syftar på handlar om att Uppsala kommun i maj väntas besluta om en långsiktig plan för att hjälpa hemlösa EU-migranter.
Kommunalrådet Erik Pelling (S), som också är ordförande i mark- och exploateringsutskottet, säger att det tillsvidare inte är aktuellt att upplåta någon kommunal uppställningsplats för EU-migranter.
– Vi hänvisar dem till kommunal camping på Fyrishov och i Björklinge.
Att EU-migranter blir avhysta från platser de inte har tillstånd att uppehålla sig på, ser han som nödvändigt.
– Det är olagligt att kasta skräp och uträtta behov var som helst, vi har lagar och regler i Sverige som säger att man inte får göra det.
Vänsterpartiets kommunalråd Ilona Szatmari Waldau, ansvarig för sociala frågor, säger att illegala uppställningsplatser där barn bor är ett stort problem ur ett barnperspektiv.
– När socialtjänsten får information om att polis ska avhysa en bosättning finns personal därifrån på plats för att se till att inga barn far illa. Det förekommer att barn med mödrar bor på utredningshem efter en vräkning. Att vi har härbärge vintertid för den här gruppen grundar sig på ett barnperspektiv, säger hon.