Tidigare ville polisen varken bekräfta eller dementera uppgiften om att rånarna ska ha fått med sig kontanter, men enligt Linda Wideberg, presstalesperson vid Uppsalapolisen, fick de med sig någon form av byte.
Den person som skadades i samband med rånet och fördes till sjukhus med ambulans är en butiksanställd. Enligt Linda Wideberg ska hen "ha blivit träffad av någonting i ansiktet".
Det var vid 12.30-tiden på tisdagen som rånet ägde rum. Det var soligt och vid lunchtid, så det var mycket folk i rörelse. Ögonvittnen kunde se hur tre rånare med automatkarbiner gick in i butiken Kungsängs Teknik i centrala Uppsala. Det var folk i omgivningen som larmade polis.
I butiken finns förutom mobiltelefonverksamhet ett Western Union-ombud var man kan skicka och ta emot pengar.
Efter några minuter kom de tre rånarna ut, och vittnen observerade att de satte sig i en Volvo V50 och körde sedan Kungsängsgatan söderut. Men färden med den bilen blev kort och slutade vid Skatteverket, ett par hundra meter från brottsplatsen.
Hur jobbar polisen vidare?
– Initialt har vi hållit många förhör med vittnen och nu fortsätter vi arbetet utredningsvägen genom att sammanställa förhör och andra insatser som gjordes det första dygnet, som till exempel teknisk undersökning, säger Linda Wideberg.
Uppgifterna som kom in under tisdagseftermiddagen är omfattande och många poliser är engagerade i ärendet.